Универзитет у Крагујевцу - Агрономски факултет - Зоотехника - ОАС - ТТ

Научна област - Биотехничке науке, пољопривреда

Диплома/титула - Инжењер пољопривреде

Ниво студија - ОАС- основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Чачак, Универзитет у Крагујевцу- Агрономски факултет

Линк ка списку предмета - Књига предмета  ција о модулима - Нема модула

Сврха студијског програма основних академских студија - Зоотехника је образовање студената за препознатљиве и јасне професије и занимања, како би се добили високо образовни кадрови у области пољопривредних наука, специјалности сточарске производње, односно високо образовних кадрова који ће радити на остваривању образовних, стручних и истраживачких циљева и задатака у области производње домаћих животиња.

Задатак студијског програма је школовање стручњака за директно укључивање у различите гране и облике производње домаћих животиња (говедарство, овчарство, кoзарство, свињарство, живинарство). Основни принцип у активностима на реализацији студијског програма биће усмерен на стицање функционалних знања и вештина за укључивање студената у конкретне гране сточарске производње, уз примену метода активног учења ради креирања критичког мишљења, тј. студијски програм је примарно усмерен ка активном и креативном учењу. Приоритети студијског програма у будућности су образовање кадрова који ће допринети обезбеђењу и побољшању свих аспеката производње засноване на гајењу домаћих животиња; планирање и организовање технологије гајења домаћих животиња; повећању обима и рентабилности производње домаћих животиња; побољшању квалитета и гарантовању безбедности анималних производа; старању да се очува животна средина и свеобухватном поспешивању значаја и улоге анималне производње у привредном развоју нашег друштва.

Стечено знање, студенту завршених основних академских студија, обезбеђује стручност, односно компетенције за рад у:

• пољопривредним радним организацијама, као што су: агрокомбинати, задруге, специјализоване фарме и ергеле, инкубаторске станице, удружења, клубови, фабрике сточне хране, предузећа за производњу и промет опреме и других производа намењених производњи у сточарству, ветеринарски заводи, стручна и сировинска одељења у кланицама и млекарама, као и другим привредним организацијама, које се баве производњом и прерадом пољопривредних производа;
  • предузетничким организацијама и сопственим газдинствима која се баве сточарском производњом;
  • саветодавним и стручним службама;
  • у научним и истраживачко-развојним институцијама;
  • у банкама и осигуравајућим друштвима;
  • у средњошколском образовању и слично.

По завршетку студија, студенти на овом нивоу образовања стекли су следеће способности тј. вештине:

• темељног познавања и разумевања дисциплина зоотехничке струке и професионалне примене стеченог знања;
  • способност осмишљавања и одбране аргумената, и решaвања конкретних проблема унутар поља студирања, уз употребу научних метода и поступака;
  • изграђеност потребе коришћења стручне литературе,
  • способност да прикупљају и тумаче релевантне податке ради доношења судова,
  • вештину развоја комуникационих способности и спретности, као и сарадње са ужим социјалним и међународним окружењем;
  • способност професионалне етике;
  • повезивања основних знања из различитих области и њихове примене;
  • способни су за пренос информација, идеја, проблема и решења, како стручној тако и широкој јавности;
  • изграђене вештине учења и спретности у употреби знања које су неопходне за даљи наставак студирања на вишим образовним нивоима (мастер, специјалистичке и докторске студије); као и употребе информационо-комуникационих технологија у овладавању знањима одговарајућег подручја и праћења и примене новина у струци.

На основу свих ових стечених способности, савлађивањем студијског програма основних академских студија Зоотехника, студенти стичу следеће опште и предметно-специфичне способности:

• пројектовања, организације и контроле производње;
  • да самостално врши експерименте, врши статистичку обраду резултата, формулише и доноси закључке;
  • да на одговарајући начин напише и да презентује резултате рада.

Студент стиче знања и вештине:

• за очување животне средине;
  • за економично коришћење природних ресурса Републике Србије, у складу са принципима одрживог развоја.

У области Зоотехнике, која припада пољопривреди, тј. биотехничким наукама, студент на крају школовања, стиче знање и вештине:

• за производњу здравствено безбедне хране;
  • у подручју пољопривреде и шумарства за производњу биљних и животињских врста као живих организама.

Сајт факултета: http://www.afc.kg.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.afc.kg.ac.rs/index.php/sr/studije/osnovne-akademske-studije/zootehnika