Универзитет у Новом Саду - Академија уметности - Глума на мађарском језику - ОАС - УМ

Студијски програм - Глума на мађарском језику

Научно поље - Уметност

Научна област - ДРАМСКА УМЕТНОСТ

Диплома/титула - Драмски и аудио-визуелни уметник - глумац

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Академија уметности Нови Сад

Линк ка списку предмета - http://www.akademija.uns.ac.rs/wp-content/uploads/doc/oas/gluma-na-madjarskom-jeziku.pdf  ција о модулима - Нема модула

Основни циљеви овог студијског програма проистичу из сврхе за коју је програм и конципиран, те су, с тога, усмерени ка формирању стручњака који ће:
               -владати општим академским знањима која подразумева рад у области културе
               -моћи да при своме радном ангажовању примењују стечене практичне
                уметничко/стручне вештине, као и усвојена стручно/теоријска знања;
               -познавати и знати да примене методологију адекватну пословима које обављају.
               Студијски програм је конципиран и са циљем да омогући и подржи даљи развој индивидуалних креативних способности студената и проширено овладавање вештинама неопходним за будући професионални рад.
         Наведени циљеви студијског програма су у потпуности у складу са дефинисаним задацима и циљевима Академије уметности као једног од факултета Универзитета у Новом Саду и високошколске институције која припада  Пољу уметности.
Глумци, мађарске националности у Војводини су у специфичној ситуацији. Њихово глумачко бивствовање се битно разликује од глимаца пореклом из матичне земљетј. Мађарске, а разликују се и од глумаца срба у србији, из разлога што они припадају и једној и другој култури и црпе снагу из обе културе. Специфичности Војвођанско мађарског театра ( по анализама и домаћих и страних театролога) је у томе што своје карактеристике налази у коренима оба театарска размишљања.
У Војводини има четири професионална позоришта која имају ансамбле на мађарском језику. Будући глумац на нашим територијама мора да влада свим могућим глумачким вештинама да би опстао у професији – зато је потребно све могуће време за формирање глумачке личности-  због овог разлога нам трају основне студије четири године.

Сврха овог студијског програма основних академских студија је да образује јасно профилисане стручњаке чија професионална делатност треба да допринесе развоју националне културе, а нарочито области сценске уметности којој програм припада. Компетенције које апсолвирање студијског програма обезбеђује усмерене су ка активном учешћу у позоришном, филмском и другом медијском животу свеукупног културног простора, као и ка  наставку школовања на другом и трећем степену академских студија (дипломске академске студије, специјалистичке академске и докторске студије). Наведена сврха студијског програма је у потпуности у складу са дефинисаним задацима и циљевима Академије уметности као једног од факултета Универзитета у Новом Саду и високошколске институције која припада  Пољу уметности.

Студенти завршавањем овог студијског програма стичу компетенције да:
             -играју у позоришним представама, филмовима, радио и ТВ програмима са играним садржајем
              -активно учествују у  представљању и популаризацији сценских уметности, нарочито глуме,  у ширем  друштвеном окружењу;
             -наставе стручно усавршавање на другом и трећем степену академских студија;

Овај студијски програм је конципиран на бази следећих исхода учења:
          -владање стручно теоријским знањима и практичним вештинама као претпоставком сопственог  креативнога исказивања;
          -широко познавање историјског и теоријског корпуса развоја сценске  уметности,
као и њених савремених токова.

Сајт факултета: http://www.akademija.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.akademija.uns.ac.rs/osnovne-studije/