Универзитет у Новом Саду - Медицински факултет - Медицина-Доктор медицине на српском и енглеском језику - ИАС - МД

Студијски програм - Медицина-Доктор медицине на српском и енглеском језику

Научно поље - Медицинске науке

Научна област - МЕДИЦИНСКЕ НАУКЕ

Диплома/титула - Доктор медицине

Ниво студија - ИАС - интегрисане академске студије

Место где се изводи студијски програм - Медицински факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.medical.uns.ac.rs/medicina.php ција о модулима - Нема модула

Циљ студијског програма је да студент стекне знања:
1. о нормалној стуктури и функцијама човековог организма;
2. о природном и насилном нарушавању грађе и/или функције појединих органа, органских система или целокупног оранизма човека и етиологији настанка поремећаја;
3. из одговарајућих клиничких дисциплина, које студенту обезбеђују да стекне представу о менталним и физичким обољењима, њиховом откривању и лечењу;
4. о поступцима и методама превентивне медицине, дијагностике и терапије, као и репродукцији човека;.
5. о условима живота човека, његовом окружењу, заштити човекове средине и социјалном статусу појединца;
6. из деонтологије, етике и правне одговорности лекара;
7. и потребно клиничко искуство, под стручним надзором у здравственим установама;
8. способност и упућеност на стално прилагођавање савременим захтевима медицинске науке и праксе (силабус) у оквиру европског академског простора;
9. о методологији научно-истраживачког рада и научним методама које на основу биомедицинских мерења омогућавају анализу добијених података и процену научних чињеница.

Након обављеног приправничког стажа и положеног стручног испита, сходно одредбама Правилника о приправничком стажу и стручном испиту здравствених радника и здравствених сарадника («Службени гласник РС» број  50/06), доктор медицине је оспособљен.
1. За самостално обављање здравствене делатности као лекар у примарној здравственој заштити у превенцији, дијагностици и терапији природних и насилних оштећења здравља;
2. Да организује дневне радне задатке и води  одговарајућу  администрацију, прикупља и сређује информације, укључујући коришћење информационе технологије.
3. Да учествује у тимском и етапном процесу дијагностиковања и лечења оболелих и повређених оболелих и сарађује са стручњацима другог и трећег нивоа здравствене заштите.
4. Да стечена знања и искуства пренесе на друге чланове тима.
5. Да промовише здравље и врши здравствено просвећивање становништва.
6. Да руководи службом за примарну здравствену заштиту становништва, укључујући одрасле и децу.
7. Примењује поступке неге тешко оболелих и повређених у амбулатним и кућним условима, што подразумева ублажавање патњи и бола и помоћ болесницима у терминалној фази болести;
8.  Да познаје принципе репродукције, укључујући, зачеће, трудноћу и порођај;
9. Да процени ментални статус оболелог и адекватно реагује.
10. Да спроводи мере хигијенско-санитарне мере, мере заштите човекове средине и социјалног статуса појединца.
11. Да благовремено и адекватно реагује у случају епидемија, појаве каратинских болести и масовних несрећа.
12. Да се придржава основних деонтолошких начела: односа према пацијенту, струци, колегама и сарадницима у раду и да ради на њиховој афирмацији и код других чланова тима.
13. Да поштује приницп професионалне тајне и кодекс здравствених радника.
14. Да примењује принципе судско-медицине регулативе у случајевима насилног оштећења здравља, као и у случајевима природне, сумњиве и насилне смрти и мртворођења.
15. Да стечена знања и вештине усмери ка обављању научноистраживачког рада и примену научних резултата у пракси и о томе обавештава стручну и научну јавност.
16. Да прати стручну литературу и настави студије на специјалистичким и докторским студијама.
17. Да учествује у стручној едукацији здравствених радника средњег и стуковног новоа образовања.
18. Да се ангажује као средњошколски професор на медицинским предметима.

Сајт факултета: http://www.medical.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.medical.uns.ac.rs/studije.php