Универзитет у Новом Саду - Медицински факултет - Специјална едукација - ОАС - ДХ

Студијски програм - Специјална едукација

Научно поље - Друштвено - хуманистичке науке

Научна област - СПЕЦИЈАЛНА ЕДУКАЦИЈА

Диплома/титула - Дипломирани дефектолог

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Медицински факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета -http://www.medical.uns.ac.rs/edukacijaosnovne.php

Основни циљ студијског програма Специјална едукација је оспособљавање студената за примену научних и стручних достигнућа у превенцији, дијагностици и третману поремећаја и сметњи, укључујући промовисање здравог начина живота, правних и моралних вредности, даљи професионални развој, а све у складу са принципима добре научне и клиничке праксе.

Усвајање знања заснованог на научним принципима и емпирији, као и ефикасну примену стеченог знања на добробит корисника, пацијената и друштва уопште.
Стицање знања о биолошким функцијама организма (укључујући методе мерења и процене), узрочницима и механизмима настанка поремећаја и сметњи, њиховом третману и превенцији у контексту улоге и одговорности специјалног едукатора у друштвеној структури.
Постизање професионалних компетенција за рад у подручју педагошке и клиничке едукације особа са посебним потребама.
Познавање основних вештина (узимање дефектолошке анамнезе, извођење свеобухватног прегледа, интерпретација клиничких налаза) и стицање компетенција за извођење одређеног броја основних дијагностичких, односно едукацијских процедура.
Овладавање методама и техникама детекције, идентификације и процене развојних кашњења и сметњи, те примени примерених развојних програма
Самосталном реализацијом превентивно-стимулативног рада у предшколској установи, редовној и специјалној школи и реализацијом ваннаставних активности у школама
Усвајање знања и вештина  неопходних за реализацију васпитно-образовног процеса код деце и омладине са  посебним потеребама
Овладавање знањима и вештинама у области професионалног оспособљавања и социјалне интеграције особа са посебним потеребама
Стицање базичних знања и вештина у области саветовања,   које омогућавају  активно учешће у стручном тиму за помоћ особама са посебним потеребама и њиховим родитељима
Оспособљавање за употребу информационо-комуникационих технологија у раду са децом   са посебним потребама
Формирање ставова неопходних за постизање високих стандарда праксе специјалне едукације у погледу превенције, дијагностике и третмана појединаца и популације, као и у сопственом професионалном развоју.

Сајт факултета: http://www.medical.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.medical.uns.ac.rs/studije.php