Универзитет у Новом Саду - Природно-математички факултет - Дипломирани професор географије - ОАС - ПМ

Студијски програм - Дипломирани професор географије

Научно поље - Природно - математичке науке

Научна област - ГЕОГРАФИЈА

Диплома/титула - Дипломирани професор географије

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Природно математички факултет у Новом Саду

ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА

Циљ студијског програма Дипломирани професор географије јесте образовање предметних наставника - професора географије, оспособљених за рад у основним, средњим стручним школама и гимназијама. Овај студијски програм пружа широко и савремено академско образовање у области географских научних дисциплина, те тиме обезбеђује потребне стручне компетенције будућих професора географије. Такође, савремено засновани методички и педагошко-психолошки курсеви омогућавају развој педагошких, дидактичких, методичких и комуникацијских компетенција. Будући свршени студенти, професори географије, подстичу се на перманентно усавршавање и професионални развој.

Савладавањем студијског програма студент стиче следеће опште способности:
-          анализе, синтезе и предвиђања решења и последица;
-          применa стечених знања у пракси;
-          овладавања методима, поступцима и процесима истраживања;
-          развоја критичког и самокритичког мишљења и приступа;
-          развоја комуникационих способности и спретности, као и сарадње са ужим социјалним и међународним окружењем;
-          професионалне етике.

Савладавањем студијског програма студент стиче следеће предметно-специфичне способности:
-          употреба и развој професионалних знања: стручних (географских, укључујући све дисциплине), дидактичко-методичких и психолошких, неопходних за успешну реализацију програма географије у основним и средњим школама према савременим захтевима наставе и учења;
-          планирање, програмирање и управљање наставом географије у основним и средњим школама;
-          комуникација и интеракција са ученицима (оцењивање и напредовање ученика у функцији: информисања, развоја, мотивације и евалуације њиховог рада), родитељима, управом школе, колегама и локалном заједницом;
-          интердисциплинарне и интеркомпетиционе способности (познавање нових образовних и информационих технологија, и њихове примене у настави географије), познавања и других наука, пре свега природних;
-          планирање и евалуација сопственог континуираног професионалног развоја;
-          формирање става о неопходности перманентног усавршавања
-          развоја вештина и спретности у употреби знања у одговарајућем подручју; употребе   информационо-комуникационих   технологија   у   овладавању знањима  о географском омотачу и његовим сферама (литосфера, атмосфера, хидросфера, биосфера, педосфера, социосфера) које се налазе у међусобној вези и међуутицају.

Сајт факултета: http://www.pmf.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.dh.pmf.uns.ac.rs/studijskiprogrami.php