Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет - Биљна производња - ОАС - ТТ

Научно поље - Техничко - технолшке науке

Научна област - Биотехничке науке

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ИНЖЕЊЕР ПОЉОПРИВРЕДЕ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет

Линк ка списку предмета - http://www.agrif.bg.ac.rs/study_programs/viewall/1  ција о модулима - Нема модула

Модули

• Ратарство и повртарство,
• Воћарство и виноградарство,
• Хортикултура, и
• Фитомедицина

Циљеви
Основни циљ студијског програма је преношење најновијих научних и стручних знања и вештина из области биљне производње. Следећи значајан циљ је континуирани свеобухватни развој свих аспеката пољопривредне струке заснован на модерним принципима и стандардима.

Један од циљева студијског програма је и усмеравање студија ка стицању знања и вештина потребних за профитабилну биљну производњу, искоришћавањем обновљивих природних ресурса уз заштиту околине, очување ресурса руралних подручја и културног наслеђа.

Основни циљеви студијског програма обухватају пружање могућности за стицање врло разноврсних практичних знања из свих грана и области биљне производње, као што су гајење ратарских, повртарских, ливадско-пaшњачких, крмних биљака, цвећа и лековитог, ароматичног и зачинског биља,
воћака, винове лозе, производње семена и садног материјала, сточне хране и других производа, идентификације и дијагностике штетних организама, примене мера контроле штетних организама у складу са принципима очувања животне средине.

Један од приоритетних циљева је даљи развој концепта образовања студената којим се формирају стручњаци спремни за све изазове у биљној производњи новог времена, уз истовремено стварање услова за стицање ускоспецијалистичких знања, каква су потребна за конкурентну пољопривредну производњу.

У основи овај студијски програм има за циљ модификацију образовног система у складу са Болоњским процесом, односно укључивање студената у европски високошколски образовни простор и реализацију европске заједничке пољопривредне политике.

Очекивани исходи:
На овом студијском програму студенти стичу предметно специфична знања из области: ратарства, повртарства, воћарства, виноградарства, хортикултуре и фитомедицине. На основу стечених знања они
су оспособљени за решавање конкретних проблема у производњи ратарских и хортикултурних биљака, организовању производње, дораде и промета семена, производњи садног материјала воћака и винове лозе, подизању и нези воћњака и винограда, креирање и спровођење програма заштите у оквиру биљне производње, валидну процену ризика од појаве и ширења штетних организама, као и ризика примене хемијских мера контроле по људе и животну средину. Студенти су темељно припремљени за примену комбинованих основних знања из различитихобласти, праћење и примену новина, усвајање савремених технологија у биљној производњи, употребу информационо комуникационих технологија у овладавању знањима одговарајућег подручја.

Студенти стичу следеће опште способности:

способност примене стечених знања у пракси, овладавање методама истраживања, способност развоја критичког и самокритичког мишљења, оспособљеност за коришћење литературе и преношење знања, односно да испољавање комуникационе способности и сарадњу са ужим социјалним и међународним окружењем, уз пуно уважавање професионалне етике.

Сајт факултета: http://www.agrif.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf