Универзитет у Београду - Саобраћајни факултет - Саобраћај - МАС - ТТ

Научно поље - Техничко - технолшке науке

Научна област - Саобраћајно инжењерство

Диплома/титула - МАСТЕР ИНЖЕЊЕР САОБРАЋАЈА

Ниво студија - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Саобраћајни факултет

Линк ка списку предмета - hhttp://www.sf.bg.ac.rs/index.php/sr-RS/fakultet/akreditacija/akreditacija/2141-2-tabela-5-1

МОДУЛИ
1 Железнички саобраћај и транспорт (MЖE)
2 Саобраћајно инжењерство (МСИ)
3 Водни саобраћај и транспорт (МВД)
4 Инжењерство градског и друмског транспорта (МИТ)
5 Безбедност друмског саобраћаја (МБД)
6 Ваздушни саобраћај и транспорт (МВЗ)
7 Логистика (МЛО)
8 Телекомуникациони саобраћај и мреже (МТС)
9 Менаџмент и економија у транспорту и комуникацијама (ММТ)
10 Поштански саобраћај и мреже (МПС)
11 Операциона истраживања у саобраћају (МОИ)

Сврха овог студијског програма је образовање студената за професију мастер инжењера у области саобраћаја као важне научне и привредне гране са огромним утицајем на економску и друштвену сферу у свакој земљи. Развој саобраћаја, транспорта, логистике и комуникација чини језгро технолошког развоја привредних система и представља покретач целокупног друштвено-привредног развоја многих земаља у развоју. Ради тога студијски програм је конципиран тако да обезбеђује висококомпетентне научно-стручно оријентисане кадрове у европским и светским оквирима који су спремни да активно учествују у регионалном развоју и који ће бити одговорни за одржавање високог технолошког и истраживачког потенцијала Србије у овој области.

Општи циљеви студијског програма Саобраћај обухватају образовање мастер инжењера висококомпетентних за планирање и пројектовање сложених саобраћајних, транспортних, логистичких и комуникационих система. Мастер саобраћајни инжењер поседује сва неопходна знања и вештине за даље школовање на докторским студијама и праћење брзог технолошког развоја у области саобраћаја. Посебни циљеви студијског програма Саобраћај обухватају додатно образовање из области планирања, пројектовања, експлоатације и управљања саобраћајним, транспортним, логистичким и комуникационим мрежама и системима. При томе студент треба да стекне потребно знање коришћења научних метода и истраживачких техника у ужем подручју истраживања, како би се оспособио да креативно решава комплексне проблеме из праксе, односно како би се оспособио за даљи научно истраживачки рад. Циљ студијског програма је такође развој креативних способности разматрања проблема и способност критичког мишљења, развијање способности за тимски рад, овладавање академским вештинама и знањима потребним за успешно бављање будућим научно-истраживачким радом и развој способности за презентовање својих резултата стручној и широј јавности, поготово кроз научне и стручне радове.

Савладавањем програма мастер академских студија - Саобраћај студенти ће бити компетентни за планирање, пројектовање, управљање и експлоатацију савремених система и процеса који омогућавају кретање људи, робе и информација. Такође, студенти ће бити оспособљени за наставак школовања на докторским студијама.

Студенти који успешно заврше студијски програм у оквиру општих компетенција биће у стању да:

- разумеју и примене фундаментална знања из саобраћаја, транспорта, логистике и комуникација;

- пројектују системе, подсистеме и процесе на основу задатих спецификација;

- користе инжењерски приступ и савремене софтверске алате у инжењерској пракси;

- пројектују и изводе инжењерске експерименте, анализирају и интерпретирају добијене податке;

- уочавају, формулишу и решавају инжењерске проблеме;

- унапређују своје знање и прате развој технологије;

- разумеју утицај инжењерских решења на друштво и околину; Неке од предметно-специфичних способности дипломираних студената су:

- пројектују и израђују техничке документације саобраћајних, транспортних, логистичких и телекомуникационих система;

Студенти ће бити оспособљни за:

- анализу, поређење и креирање метода истраживања у саобраћају;

- темељно познавање софтверских пакета за планирање и пројектовање;

- анализу и креирање стратегија безбедности саобраћаја;

- дефинисање алгоритама оптимизације интегрисаних саобраћајно-транспортних система;

- оптимизацију интермодалних транспортних ланаца;

- планирање и пројектовање транспортних, логистичких, комуникационих мрежа;

- планирање и пројектовање путничких и робних терминала, лука, ваздухопловних пристаништа, логистичких центара, терминала интермодалног транспорта;

- пројектовање, анализу и оптимизација саобраћајно-транспортних и логистичких процеса;

- примену савремених софтверских алата у креирању саобраћајно-транспортних, логистичких и телекомуникационих мрежа;

- примену напредних метода оптимизације саобраћајно-транспортних, логистичких процеса у решавању реалних проблема;

- употребу информационо-комуникационих технологија за потребе е-пословања и географско информационих система.

Сајт факултета: http://www.sf.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf