Универзитет у Београду - Технички факултет - Технолошко инжењерство - ОАС - ТТ

Научно поље - Техничко - технолошке науке

Научна област - Технолошко инжењерство

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ИНЖЕЊЕР ТЕХНОЛОГИЈЕ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Бор, Универзитет у Београду - Технички факултет у Бору

Линк ка списку предмета - http://www.tf.bor.ac.rs/doc/nastava/oas_ti_knjiga_predmeta.pdf  ција о модулима - Нема модула

Модули:
- Неорганска хемијска технологија, и
- Инжењерство за заштиту животне средине.

Циљеви
Циљеви студијског програма Технолошко инжењерство, кроз изборни модул Неорганска хемијска технологија, укључују постизање компетенција и академских вештина за развој и праћење технолошких процеса у одређеним областима хемијске индустрије (производња киселина, база, соли, вештачких ђубрива; производња грађевинских материјала – креч, гипс, цемент, стакло, порцелан, стаклокерамички материјали, ватростални материјали; припрема воде за пиће; испитивање корозионих процеса; пројектовање уређаја). Такође се студијским програмом Технолошко инжењерство, кроз изборни модул Инжењерсто за заштиту животне средине, обезбеђује постизање компетенција и академских вештина у областима испитивања карактеристика земљишта; контроле утицаја загађења на животну средину; планирања, избора и примене одређених технологија заштите животне средине; карактеризације и управљање отпадом; решавања задатака пречишћавања отпадних вода; решавања задатака пречишћавања отпадних гасова; испитивања и праћење квалитета (мониторинг) животне средине ради спречавања загађења. Поред осталог, циљ овог студијског програма је да инжењере технологије оспособи за високостручни рад изучаваним технологијама, односно заштити животне средине, да професионално примењују савремене ефикасне технологије за добијање квалитетних произода и што ефикасније заштите околине, да повећавају ефикасност рада, да планирају производњу, да активно прате нова достигнућа и да их примењују у пракси с циљем развијаја и унапређења технолошких процеса и очувања средине, да стечена знања преносе другима, да стечена знања и вештине могу користити за своје даље стручно усавршавање, као и за завршавање виших степена стручног и научног образовања, као што су дипломске-мастер и докторске студије.

Очекиване стручне, односно предметно-специфичне компетенције дипломираних студената на студијском програму, изборни модул Инжењерство за заштиту животне средине, су оспособљеност за решавање конкретних проблема уз употребу научних метода у областима управљања отпадом, пројектовања ремедијације деградираних површина, припреме и рециклирања индустријског отпада, пречишћавања отпадних вода, пројектовања заштите ваздуха, мониторинга у животној средини, пројектовања система заштите животне средине.

Свршени студенти основних академских студија овог студијског програма-изборни модул Неорганска хемијска технологија ће имати компетенције за рад у: радним орагнизацијама, као што су: хемијски комбинати за добијање киселина, база, соли, вештачких ђубрива, стакларе, цементаре, фабрике порцелана, фабрике за производњу ватросталних материјала, као и другим организацијама које се баве производњом у којој су заступљени хемијско технолошки процеси. На свом послу ће моћи успешно да се баве праћењем и развојем појединих технолошких процеса.

Сајт факултета: http://www.tf.bor.ac.rs/index_cir.php
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf