Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет - Био-хемијско инжењерство и биотехнологија - ОАС -ТТ

Студијски програм - Био-хемијско инжењерство и биотехнологија

Научно поље - Техничко - технолшке науке

Научна област - Технолошко инжењерство

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ИНЖЕЊЕР ТЕХНОЛОГИЈЕ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет

Линк ка списку предмета - http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=101&

Модули:

- Биотехнологија у прехрамбеној индустрији

- Биохемијско инжењерство.

Циљеви

Основни циљ студијског програма Биохемијско инжењерство и биотехнологија је образовање стручњака за шире подручје биотехнологије који су у стању да преносе своја теоријска и инжењерска знања у индустријску праксу. Исто тако, инжењери овог студијског програма треба да се
оспособе за рад у истраживачким и развојним институцијама из области биотехнологије у циљу учествовања у оптимизацији и развоју нових биотехнолошких поступака. Овај студијски програм је и основа за наставак образовања у пољу Техничко-технолошких наука.

Очекивани исходи
Савладавањем студијског програма основних академских студија Биохемијско инжењерство и биотехнологија студенти стичу следећа општа знања и компетенције:
• знања и социјалне и етичке компетенције за анализу утицаја биотехнолошких процеса на животну средину и здравље људи у циљу њихове заштите;
• комуникационе и социјалне вештине за јасно формулисање проблема, и приступа њиховом решавању;
• компетенције за самостални рад и способност за тимски рад;
• комуникационе и друге вештине за саопштавање и излагање резултата свога рада из области биотехнологије стручној и широј јавности.

Катедра и Одсек за биохемијско инжењерство и биотехнологије на нивоу дипломских студија образује инжењерски и истраживачки кадар који је, захваљујући широкој и снажној фундаменталној и инжењерској бази овладао свим битнијим биотехнолошким процесима и операцијама. То дипломираним инжењерима овог усмерења пружа могућност рада у свим областима биотехнологије и прехрамбене индустрије: производњи хране, лекова, енергената, хемикалија, као и у области заштите животне средине. Инжењери овог смера, поред производне делатности, оспособљени су и за рад у пројектним, истраживачким и развојним организацијама и институцијама из области биотехнологије. На Катедри су развијене и последипломске студије за област биотехнологије, биоинжењерства, прехрамбене индустрије и заштите животне средине.

Сајт факултета: http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=64&
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf