Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет - Инжењерство заштите животне средине - ОАС -ТТ

Студијски програм - Инжењерство заштите животне средине

Научно поље - Техничко - технолшке науке

Научна област - Инжењерство заштите животне средине

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ИНЖЕЊЕР ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет

Линк ка списку предмета - http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=101&  ција о модулима - Нема модула

Циљеви:
Студије на овом студијском програму имају за циљ да кроз низ предмета студенти стекну знања чијом применом прате квалитет животне средине, утичу на снижавање нивоа загађености животне и радне средине, пројектују системе за пречишћавање и ремедијацију загађених вода, ваздуха и тла и врше третман чврстог и опасног отпада. Студенти су оспособљени да разумеју узроке загађења животне и радне средине и да предузму превентивне мере за њихово спречавање или ублажавање, као и да воде поступке за пречишћавање и ремедијацију.

Основне стручне области студијског програма укључују: контролу квалитета подземних и површинских вода, припрему воде за одговарајуће намене, пречишћавање отпадних вода; управљање чврстим и опасним отпадом, рециклажу и употребу отпадних материјала; контролу квалитета ваздуха, пречишћавање отпадних гасова; праћење квалитета земљишта и ремедијацију загађеног земљишта; енергетску ефикасност, обновљиве изворе енергије и одрживи развој.

Очекивани исходи:
Дипломирани студенти студијског програма Инжењерство заштите животне средине су захваљујући стеченим знањима и вештинама комптетентни да препознају и реше проблеме заштите животне средине у пракси. Током студија стичу широко образовање које им омогућава сагледавање и значај утицаја технолошких решења на животну и радну средину на глобалном, регионалном и локалном нивоу.

Стечена знања омогућавају свршеним студентима да планирају и изводе експерименте, као и да анализирају и интерпретирају податке у оквиру одговарајућих дисциплина (квалитет ваздуха, воде, земљишта, управљање отпадом, очување ресурса, искориштење материјала). Непходно је истаћи да су упућени у најновија достигнућа у овој области и оспособљени да кроз стално образовање стечена знања унапређују и тиме дају свој допринос развоју ове области. Након завршених студија оспособљени су да планирају, пројектују, надзиру рад система, опреме и процеса оптимизованих са аспекта квалитета, трошкова, времена, сигурности на раду и заштите животне и радне средине.

Сајт факултета: http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=64&
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf