Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет - Хемијско инжењерство - ОАС -ТТ

Студијски програм - Хемијско инжењерство

Научно поље - Техничко - технолошке науке

Научна област -

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ИНЖЕЊЕР ТEХНОЛОГИЈЕ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет

Линк ка списку предмета - http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=101&  ција о модулима - Нема модула

Циљеви:
Циљ студијског програма је да образује хемијске инжењере који ће имати стручна знања за активно укључивање у привреду и друштво као процесни инжењери, инжењери пројектанти, инжењери у контроли квалитета, на одржавању као и у развојно-истраживачким центрима. При томе је циљ да студијски програм студентима обезбеди јаку основу из фундаменталних наука, посебно математике, физике и хемије, а затим и из инжењерских дисциплина и посебно хемијског инжењерства.

Такође, циљ је да се студентима пруже стручна знања из појединих области хемијског инжењерства као што су хемијско процесно, фармацеутско, полимерно и електрохемијско инжењерство, органска и неорганска хемијска технологија и контрола квалитета и да се студенти на тај начин оспособе за укључивање у одређену грану индустрије. Исто тако, студијски програм обезбеђује и основна знања из социологије, економије и менаџмента са циљем да оспособи студенте за сагледавање принципа развоја привреде и друштва и улоге хемијских инжењера.

Студијски програм обезбеђује и основна занања из пројектовања процеса као и комуникационе и социјалне компетенције потребне за рад у инжењерском тиму. Најзад, циљ студијског програма је и да пружи теоријску и практичну основу за даљу стручну надградњу, као и развој аналитичких и критичких способности као основе за потенцијални научноистраживачки рад.

Савладавањем студијског програма дипломских студија студент стиче опште способности и компетенције:
• способност за анализу проблема и самостално конципирање приступа решавању на основу повезивања знања из различитих области и сопствених судова;
• комуникационе, организационе и социјалне способности за руковођење;
• способност за примену метода, поступака и процеса истраживања;
• способности за примену нових идеја и решења у пракси;
• знање професионалне етике.

Студенти такође стичу и специфичне стручне способности из области хемијског инжењерства:
• специјализована теоријска и стручна знања из појединих области хемијског инжењерства као што су хемијско процесно, фармацеутско, полимерно и електрохемијско инжењерство, органска и неорганска технологија и контрола квалитета;
• способност за решавање сложених проблема у хемијско инжењерској пракси;
• стручна знања и способности потребна за праћење, критичку анализу и примену иновација у области хемијског инжењерства, као и за развој нових вештина у складу са развојем нових технологија;
• компетенције за креирање и спровођење принципа одрживог развоја привреде и друштва.

Сајт факултета: http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=64&
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf