Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет - Фармацеутска здравствена заштита - САС - МД

Студијски програм - Фармацеутска здравствена заштита

Научно поље - Медицинске науке

Научна област - Фармацеутске науке

Диплома/титула - СПЕЦИЈАЛИСТА ФАРМАЦИЈЕ

Ниво студија - специјалистичке академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет

Линк ка списку предмета

ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Циљеви студијског програма обухватају стицање специфичних знања и вештина из области фармацеутске здравствене заштите. Знања и вештине из области фармацеутске здравствене заштите обухватају идентификацију и решавање терапијских проблема пацијента, праћење исхода терапије, тумачење лабораторијских параметара и саветовање пацијента кроз израду и имплементацију плана фармацеутске здравствене заштите.

По завршетку одговарајућих садржаја очекује се разумевање услуге фармацеутске здравствене заштите и улоге фармацеута у побољшању исхода терапије пацијената са: Паркинсоновом болести, епилепсијом, Алцхајмеровом болести, мултиплом склерозом, афективним поремећајима, схизофренијом, анксиозности, поремећајем спавања, мигреном и болом, артеријском хипертензијом, конгестивном срчаном инсуфицијенцијом, исхемичном болести срца, хиперлипидемијом, атријалном фибрилацијом, анемијом, поремећајем коагулације, бронхијалном астмом, хроничном опструктивном болести плућа, дерматитисом, херпесом, псоријазом, акнама, алопецијом, метаболичким синдромом, дијабетесом, болестима штитне жлезде, контрацепцијом, хормонском супституционом терапијом, дијарејом, опстипацијом, гастроезофагусним рефлуксом, пептичким улкусом, инфламаторним болестима црева, синдромом иритабилног колона, реуматоидним артритисом, остеоартритисом, гихтом и остеопорозом.

Програм специјалистичких студија има за циљ и стицање знања о специфичним популацијама пацијената у оквиру којих су обухваћене популације попут педијатријских пацијената, трудница, дојиља, геријатријских и пацијената са ослабљеном функцијом бубрега и/или јетре, као и потребе и начини кориговања режима дозирања лекова и знања о методама праћења исхода терапије пацијената. Циљ програма је и стицање знања и вештина комуникације са пацијентом и члановима здравственог тима, начинима побољшања степена адхеренце и превенције нежељених исхода интеракција и нежељених реакција лекова као и разумевање принципа фармакоепидемиологије и фармакоекономије, критичке процене фармакотерапије засноване на доказима и процене квалитета услуге фармацеутске здравствене заштите. Студије имају за циљ и стицање знања и вештина за израду писане и усмене презентације плана фармацеутске здравствене заштите и саветовање пацијената из праксе. Крајњи циљ студијског програма је имплементација рационалне (ефикасне, безбедне, економски оправдане) фармакотерапије у индивидуалној терапији и у здравственом систему.

Опис исхода учења
Исход учења је примена стечених знања и вештина из фармацеутске здравствене заштите у решавању фармакотерапијских проблема индивидуалних пацијената или група пацијената. По завршетку специјалистичких академских студија из Фармацеутске здравствене заштите очекује се да ће фармацеут бити оспособљен да:
· Примени знања из фармакотерапије, фармакокинетике, интерпретације лабораторијских параметара, адхеренце, интеракција и нежељених реакција ради израде плана фармацеутске здравствене заштите који садржи идентификоване терапијске проблеме пацијента, циљеве терапије, интервенције за решавање проблема, план праћења исхода терапије и саветовање пацијента
· Примени знања о специфичностима популација пацијената попут деце, трудница и дојиља, старих, пацијената са промењеном функцијом бубрега и/или јетре, ради кориговања режима дозирања лекова и праћења исхода терапије
· Има структурирани приступ у комуникацији са пацијентом и другим члановима здравственог тима
· Саветује пацијенте о начину побољшања адхеренце, превенцији нежељених исхода интеракција и нежељених реакција лекова. Врши истраживања у фармацеутској здравственој заштити
· Примени принципе фармакоепидемиологије и фармакоекономије и критичке процене фармакотерапије засноване на доказима у циљу спровођења рациоте
· Користи знања и вештине писане и усмене презентације плана фармацеутске здравствене заштите и саветовања пацијената из праксе ради едукације и ширења стручног знања фармацеута
· Имплементира рационалну (ефикасну, безбедну, економски оправдану) фармакотерапију у индивидуалној терапији и у здравственом систему.

По завршетку ових студија студент је оспособљен за самосталан рад у области фармацеутске здравствене заштите.

КОМПЕТЕНЦИЈЕ ДИПЛОМИРАНИХ СТУДЕНАТА
Савладавањем студијског програма специјалистичких академских студија Фармацеутска здравствена заштита, студент стиче професионално образовање и постаје стручњак за област фармацеутске здравствене заштите. Фармацеут у сарадњи са пацијентом и другим здравственим стручњацима, примењује своје знање и вештине како би решио терапијске проблеме пацијента у циљу одржавања или побољшања квалитета живота пацијента.

Кључни елементи компетенција:
· Усавршавање знања о специфичним болестима и терапијским опцијама за лечење
· Успостављање професионалног односa са пацијентом
· Прикупљање информација о пацијенту и процена њиховог значаја у погледу здравствене заштите пацијента
· Идентификовање очекивања пацијента у односу на исход терапије
· Идентификовање испољених и потенцијалних проблема у вези са лековима
· Креирање плана, предлози за терапијске опције, дозе, начин дозирања, пут примене, и начини за побољшање адхеренце
· Упућивање пацијента лекару када је то потребно
· Развој, примена и спровођење плана праћења исхода терапије
· Документовање информација

Сајт факултета: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/sr/
Каталог студијског програма: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/files/Programi/Specijalisti%C4%8Dke%20studije/Specijalisti%C4%8Dke%20akademske%20studije/SAS-Farmaceutska-zdravstvena-zastita.pdf