Универзитет у Београду - Филозофски факултет - Психологија - ОАС - ДХ

Научно поље - Друштвено - хуманистичке науке

Научна област - Психолошке науке

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ПСИХОЛОГ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Филозофски факултет

Линк ка списку предмета  ција о модулима - Нема модула

Модули:

• Клиничка психологија,
• Психологија образовања,
• Психологија рада, и
• Истраживања у психологији.

Циљеви основних академских студија психологије су следећи:
• упознавање са савременом психологијом, њеном историјом и њеним дисциплинама;
• овладавање психолошким појмовима и чињеницама, познавање законитости психичког функционисања и развоја;
• упознавање са психолошким истраживачким методама, техникама прикупљања података и поступцима процене личности;
• оспособљавање за групно задавање тестова и других мерних инструмената, за статистичку обраду добијених података и за организацију и презентацију налаза;
• оспособљавање за разумевање психолошких појава у њиховој развојној, контекстуалној, друштвеној и личносној условљености;
• развијање осетљивости за психичке појаве, индивидуалне карактеристике и узрасне особености;
• оспособљавање за предавачку делатност за наставу психологије у средњој школи;
• посебно упознавање са психологијомадолесценције, са основама педагогије и других дисциплина блиских психологији;
• стицање вештина комуникације;
• стицање академских вештина селекције, организације и презентовања садржаја саопштења.

Савладавањем програма студент ће бити способан да: поштује и користи научни приступ, критичко и креативно мишљење, разуме и примени базичне експерименталне и неексперименталне истраживачке методе укључујући дизајнирање истраживања, анализирање података и интерпретацију, комуницира на академском нивоу у домаћем и међународном окружењу, покаже осетљивост за етичке дилеме и проналази решења у складу са Законом и етичким кодексом струке. Предметно специфичне компетенције: Савладавањем програма студент ће бити способан да: покаже познавање главних концепата, теоријских перспектива, емпиријских налаза и историјских трендова у психологији, разуме законитости функцинисања и развоја опажања, памћења, мишљења, учења, емоција и поремећеног функционисања, разуме и примени психолошке принципе на лична, социјална и организациона питања, примени одговарајуће методе за решавање конкретних проблема у психолошким истраживањима, задаје тестове и друге мерне инструменте у групи испитаника, статистички обради податке, организује и презентира налазе, обавља предавачку делатност везану за наставу психологије у средњим школама, примени елементарне вештине у подручјима примењене психологије, прати новине у домаћој и страној стручној психолошкој литератури, користи компјутерску технологију у стицању знања у појединим психолошким подручјима.

Сајт факултета: http://www.f.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf