Универзитет у Београду - Архитектонски факултет - Интегрални урбанизам - МАС - ТТ

Студијски програм - Интегрални урганизам

Научно поље - Техничко-технолошке науке

Научна област - АРХИТЕКТУРА

Диплома/титула - МАСТЕР ИНЖЕЊЕР УРБАНИЗМА И РЕГИОНАЛНОГ РАЗВОЈА

Ниво студија - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Архитектонски факултет

Линк ка списку предмета -

ција о модулима - Нема модула

Значај и релевантност урбанизма као дисциплине у свету расте, а интегрални приступ постаје окосница начина размишљања и деловања у простору. Пред будућим студентима је изазов савладавања проблема и одговора на просторна, техничка, социјална и друга питања значајна за урбано и просторно планирање и урбани дизајн. Стога студијски програм Интегрални урбанизам има за циљ да будуће урбанисте и урбане дизајнере обучи вештинама за креирање нових решења за ефективну, ефикасну и естетски задовољавајућу организацију и експлоатацију урбане средине у динамичном социо-економском и културном окружењу са великим последицама по процес урбанизације.

У овим околностима циљеви студијског програма Интегрални урбанизам су да:

• пружи образовање и квалификације за нов професионални профил, за који до сада није постојао посебни наставни програм, иако је друштвена потреба за њим евидентна,
  • успостави суштинску и формалну везу са европским принципима и начинима образовања за професију урбаниста, уводећи савремене теоретске и практичне приступе и методе рада, као и актуелне теме/области које су већ предмет студирања у високообразовним институцијама у Европи и свету,
  • обједини и интегрише уже стручне и научне области непоходне за формирање квалификованог кадра за послове у домену урбанизма и просторног планирања,
  • пружи одговарајућу основу за даље професионално и/или научно усавршавање

Могућности деловања након завршетка студија на студијском програму Интегрални урбанизам су бројне. Студент стиче знања и вештине за рад у професионалној пракси у органима државне и локалне управе као и професионалним институцијама у јавном, приватном и трећем сектору, уз оспособљеност за израду и спровођење урбанистичких и просторних планова и студија, урбанистичких пројеката и студија локације, стратешких и акционих планова, истраживачких пројеката, оспособљеност за консултантске услуге у области урбанизма и др., а у складу са националном регулативом и регулативом у региону и ЕУ. По завршетку студија, студент ће бити способан да производи ефективна планерска решења у комплексним ситуацијама и/или да их критички вреднује, бира и примењује различите алате и технике, примени свеобухватно знање и разумевање политичке, економске и социјалне природе доношења одлука у планирању, разуме значај различитости питања заинтересованих актера и права у процесу урбаног планирања, дизајна и друго.

У тренутним условима веома променљивог тржишта рада, али и све више израженим потребама струке за специјализованим профилима у области урбанизма, програм Мастер академских студија – Интегрални урбанизам омогућава дипломираним студентима већи избор занимања после две година студија. Такође, студијски програм Интегрални урбанизам је отворен и за оне кандидате који желе да после професионалног ангажовања наставе своје даље академско образовање у области у којој имају већу могућност запослења или у којој су већ стекли одређено стручно искуство. На овај начин, студијски програм обезбеђује стицање компетенција које су друштвено оправдане.

Сајт факултета: http://www.arh.bg.ac.rs/