Универзитет у Београду - Биолошки факултет - Биологија микроорганизама - САС - ПМ

Студијски програм - Биологија микроорганизама

Научно поље - Природно - математичке науке

Научна област - БИОЛОШКЕ НАУКЕ

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ БИОЛОГ - СПЕЦИЈАЛИСТА

Ниво студија - специјалистичке академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Биолошки факултет

Линк ка списку предмета - http://www.bio.bg.ac.rs/03_akreditacija_studijskih_programa.php

ција о модулима - Нема модула

Сврха студијског програма специјалистичких академских студија Микробиологија је формирање стручњака специфичног биолошког профила компетентног за рад у истраживачким, развојним и производним микробиолошким лабораторијама различитих индустријских грана.

Сврха студијског програма специјалистичких академских студија Микробиологија се остварује кроз једногодишњи програм чија структура обезбеђује да се кроз садржаје обавезних и изборних предмета стекну одговарајућа научна и стручна знања из микробиологије која су неопходна на тржишту рада.

Студијски програм је усмерен ка пружању специфичних знања и вештина и развијању критичке, интегрисане компетенције у области микробиологије. Кроз студијски програм студенти напредују од сазнавања о специфичним чињеницама ка разумевању сложених модела, концепата и интегралних објашњења специфичних микробиолошких феномена; од сакупљања и организовања информација до решавања проблема, од једноставних ка компликованијим вештинама стручног и истраживачког рада. Савлађивањем студијског програма студенти развијају позитиван став према истраживањима у микробиологији, сагледавају значај научних података из микробиологије у различитим аспектима биологије и постају способни да их користе и критички процењују.

Циљ студијског програма специјалистичких академских студија Микробиологија је да пружи целовито академско образовање, као и специфично познавање и разумевање одабраних ужих области микробиологије.

На студијском програму студент развија способности за анализу и синтезу специфичних знања из биологије прокариотских организама и вируса, овладава знањем и разумевањем ћелијских структура и процеса на нивоу молекула, развија разумевање основа генетичке варијабилности микроорганизама, њихове интеракције са другим организмима и интеракције са средином. Осим обавезних курсева, а на основу сопствених потреба у струци и стечених знања, студент бира и савлађује изборне курсеве на којима стиче продубљена знања и примењује их и проверава кроз решавање сложених и специфичних проблема у ужим областима микробиологије. Поред тога, студент стиче способности за практичну примену знања и информационих технологија у струци и овладава вештинама добре лабораторијске праксе.

Савладавањем студијског програма студент развија академске вредности и етичке ставове у односу на себе, колеге, средину и друштво.

Опис општих и предметно-специфичних компетенција студената
Савладавањем студијског програма специјалистичких академских студија Микробиологија студент стиче следеће опште и специфичне способности:
- анализе и синтезе специфичних знања о организацији и функцији микроорганизама и и њиховој интеракцији са другим организмима и средином;
- овладавања сложеним и специфичним методама и процесима истраживања у појединим областима микробиологије;
- развоја критичког и самокритичког мишљења о микробиолошким појмовима и приступу проблематици микробиолошких феномена;
- примене стечених знања у пракси;
- решавањa конкретних стручних истраживачких проблема у области микробиологије, уз употребу научних метода и поступака, и разумевање специфичних задатака и одговорности у оквиру посла;
- развоја стручних вештина, комуникационих способности и одговорности, самосталног и тимског рада у мултидисциплинарном окружењу;
- вештине ефикасне стручне комуникације, прикупљања и обраде релевантних података у области микробиологије употребом информационо-комуникационих технологија;
- примене биоетике у микробиолошким истраживањима.
Опис исхода учења
Исход процеса учења на студијском програму специјалистичких академских студија Микробиологија је стручњак специјалиста који поседује значајно проширена и продубљена знања у односу на знање стечено на мастер академским студијама, као и интегрисано знање неопходно за разумевање и примену научне дисциплине микробиологије.

По завршетку студијског програма Микробиологија специјалиста је високо компетентан и стручан за рад у истраживачким и развојним микробиолошким лабораторијама у фармацеутској, прехрамбеној и другим индустријама, као и у лабораторијама за микробиолошку контролу квалитета.

Сајт факултета: www.bio.bg.ac.rs