Универзитет у Београду - Биолошки факултет - Генетика - САС - ПМ

Научна област - БИОЛОШКЕ НАУКЕ

Диплома/титула - СПЕЦИЈАЛИСТА БИОЛОГ

Ниво студија - Специјалистичке академске студије

Место где се изводи студијски програм - Универзитет у Београду - Биолошки факултет

http://www.bio.bg.ac.rs/akreditacija_ukupno/akreditacioni_materijal/specijalisticke-studije-genetika/specijalisticke-studije-genetika.html  ција о модулима - Нема модула

Опис

Циљ студијског програма специјалистичких академских студија Генетика је да пружи целовито академско образовање из генетике, као и специфично познавање и разумевање одабраних ужих области генетике.

На студијском програму студент развија способности за анализу и синтезу специфичних знања из генетике, овладава знањем и разумевањем генетичке структуре и процеса на нивоу молекула, ћелије, јединке и популације, развија разумевање основа генетичке различитости и интеракције живих система са средином. Осим обавезних курсева, а на основу сопствених потреба у струци и стечених знања, студент бира и савлађује изборне курсеве на којима стиче продубљена знања и примењује их и проверава кроз решавање сложених и специфичних проблема у ужим областима генетике. Поред тога, студент стиче способности за практичну примену знања и информационих технологија у струци и овладава вештинама добре лабораторијске праксе.

Савладавањем студијског програма студент развија академске вредности и етичке ставове у односу на себе, колеге, средину и друштво.

Опис исхода учења

Исход процеса учења на студијском програму специјалистичких академских студија Генетика је специјалиста који поседује значајно проширена и продубљена знања у односу на знање стечено на дипломским академским студијама, као и интегрисано знање неопходно за разумевање и примену научне дисциплине генетике.

Специјалиста генетике је високо компетентан и стручан за рад у генетичким лабораторијама у институцијама медицинских, фармацеутских, пољопривредних и других грана.

Опис општих и предметно-специфичних компетенција студената

Савладавањем студијског програма специјалистичких академских студија Генетика студент стиче следеће опште и специфичне способности:

- анализе и синтезе специфичних знања генетичке структуре, организације и функције на нивоу молекула, ћелије, јединке, популације;

- овладавања сложеним и специфичним методама и процесима истраживања у појединим областима генетике;

- развоја критичког и самокритичког мишљења о генетичким појмовима и приступу проблематици генетичих феномена;

- примене стечених знања генетике у пракси;

- решавање конкретних стручних истраживачких проблема у области генетике, уз употребу научних метода и поступака, и разумевање специфичних задатака и одговорности у оквиру посла;

- развоја стручних вештина, комуникационих способности и одговорности, самосталног и тимског рада у мултидисциплинарном окружењу;

- вештине ефикасне стручне комуникације, прикупљања и обраде релевантних података у области генетике употребом информационо-комуникационих технологија;

- примене биоетике у генетици

Сајт факултета: www.bio.bg.ac.rs