Универзитет у Београду - Биолошки факултет - Професор биологије - МАС - ПМ

Научна област - БИОЛОШКЕ НАУКЕ

Диплома/титула - МАСТЕР ПРОФЕСОР БИОЛОГИЈЕ

Ниво студија - Мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Универзитет у Београду - Биолошки факултет

Линк ка списку предмета

ција о модулима - Нема модла

Циљ студијског програма мастер академских студија Професор биологије је да пружи целовито академско психолошко-педагошко-методичко образовање за наставу биологије, као и специфично познавање и разумевање ужих области биологије које се обрађују у школама.

На студијском програму студент развија способности за анализу и синтезу знања из биологије, овладава савременим психолошко-педагошким и методичким знањима и вештинама неопходним за активну и интерактивну наставу биологије, развија разумевање процеса учења и постаје способан да самостално конципира и изведе теоријску наставу и практичне огледе и вежбе. Осим обавезних курсева, а на основу сопствених потреба у струци и стечених знања, студент бира и савлађује изборне курсеве на којима стиче продубљена знања из ужих области биологије које су предвиђене наставним програмима у школама. Поред тога, студент стиче способности за примену нових информационих технологија и нових методичких приступа у настави биологије и овладава вештинама њиховог прилагођавања способностима и потребама ученика.

Савладавањем студијског програма студент развија академске вредности и етичке ставове у односу на себе, колеге, ученике, средину и друштво.

Савладавањем студијског програма мастер академских студија Професор биологије студент стиче следеће опште и специфичне способности:

- анализе и синтезе биолошких знања о организацији и функцији живих организама и њиховој интеракцији са другим организмима, човеком и средином;

- овладавања сложеним и специфичним методама и процесима у настави биологије;

- развоја критичког и самокритичког мишљења о месту и улози наставе биологије у укупном образовном процесу;

- примене стечених знања у пракси;

- решавања конкретних стручних проблема у настави биологије, уз употребу савремених психолошко-педагошких и методичких знања и поступака и разумевања специфичних задатака и одговорности у оквиру посла;

- развоја стручних вештина, комуникационих способности и одговорности, самосталног и тимског рада у школском окружењу;

- вештине ефикасне стручне комуникације, прикупљања и обраде релевантних података у области биологије и наставе биологије, употребом информационо-комуникационих технологија;

- примене биоетике у настави биологије.

Опис исхода учења:

Исход процеса учења на студијском програму мастер академских студија Професор биологије је стручњак који поседује интегрисано биолошко знање и проширена и продубљена специфична биолошка знања у односу на знање стечено на дипломским академским студијама, као и психолошко-педагошко-методичко знање и вештине неопходно за успешну наставу биологије.
Мастер професор биологије је високо компетентан и стручан за наставу биологије у основним школама, гимназијама и средњим стручним школама, као и у институцијама које се баве планирањем, организацијом и контролом образовног процеса на нивоу основних и средњих школа. Поред тога, он је компетентан за рад у институцијама за развој и извођење неконвенцијалних и огледних образовних програма у својој области.

Сајт факултета: www.bio.bg.ac.rs