Универзитет у Крагујевцу - Агрономски факултет - Општа агрономија - ОАС - ТТ

Научна област - Биотехничке науке

Диплома/титула - Дипломирани инжењер пољопривреде

Ниво студија - ОАС- основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Чачак, Универзитет у Крагујевцу- Агрономски факултет

Линк ка списку предмета - http://www.afc.kg.ac.rs/images/stories/Akreditacija2013/OAS_Opsta_agronomija/Prilozi/Prilog%205.2..pdfција о модулима - Нема модула

Основне академске студије Општа агрономија трају 4 године, односно 8 семестара. У складу са концептом одрживог развоја пољопривреде и неопходној прозводњи високо вредне хране, намеће се нова улога агрономске струке, тако да овај студијски програм пружа висок ниво знања и образоване кадрове, који су оспособљени за примену савремене технологије производње у пољопривреди уз истовремено очување животне средине за будуће генерације. Сврха студијског програма је да студенти савладају основна знања о гајењу биљака и животиња и о унапређењу производње применом савремених агротехничких мера и да поједина биотехнолошка решења могу да искористе и примене их у пољопривредној производњи. Такође, треба да се упознају на који начин се могу остварити бољи производни ефекти и како се може утицати на смањење производних трошкова, чиме се остварује и боља конкурентност на домаћем и иностраном тржишту пољопривредних производа. Ови стручњаци ће бити оспособљени за примену савремених биотехнологија у пољопривредној производњи, адекватно планирање и организацију производње, са максималним, позитивним економским ефектима. Дипломирни инжењери пољопривреде ће поред конвенционалних познавати и интегралну технологију производње, као и органску производњу.

Дипломирани инжењери пољопривреде, студијског програма основних академских студија Општа агрономија су компетентни и квалификовани за решавање сложених и практичних проблема из области савремене пољопривредне производње. По завршетку студија, студенти на овом нивоу образовања стичу предметно-специфичне способности и вештине:

• способност решавања конкретних проблема у примарној пољопривредној производњи и пракси уз употребу научних прилаза, метода и поступака,
  • способност праћења нових научних и стручних достигнућа и њихове примене у производној пракси у циљу осавремењавања производње,
  • самосталног извођења експеримената, статистичке обраде резултата, тумачења резултата, формулисања и доношења закључака,
  • да стекну знања и вештине за економично коришћење природних ресурса Републике Србије, у складу са принципима одрживог развоја,
  • покажу знања и вештине у циљу производње високо вредне и здравствено безбедне хране,
  • покажу знања и вештине и стекну професионални и етички кодекс за гајење и производњу биљних и животињских врста као живих организама,
  • способност за пренос информација, идеја, проблема и решења, како стручној тако и широј јавности
  • да стекну вештине учења, које су неопходне за даљи наставак студирања, на вишим образовним нивоима.

Дипломирани студенти овог нивоа студија поседују компетенцију за примену знања у пракси и праћење и примене новина у струци и решавање проблема на свим нивоима пољопривредне производње.

Сајт факултета: http://www.afc.kg.ac.rs
Каталог студијског програма:http://www.afc.kg.ac.rs/index.php/sr/studije/osnovne-akademske-studije/opsta-agronomija