Универзитет у Новом Саду - Академија уметности - Етномузикологија - ОАС - УМ

Диплома/титула - Дипломирани теоретичар уметности

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Академија уметности Нови Сад

Линк ка списку предмета - http://www.akademija.uns.ac.rs/wp-content/uploads/doc/oas/etnomuzikologija.pdfција о модулима - Нема модула

Циљеви овог студијског програма проистичу из сврхе за коју је програм написан. Отуда они ће бити усмерени ка формирању стручњака који ће:
•    владати општим академским знањима, вештинама и методама којe подразумевају рад у области музике, науке и образовања;
•    моћи да компетентно примењују стечене практичне, уметничко-стручне и научне вештине и знања, при радном ангажовању;
•    моћи да развијају креативне способности и овладавање практичним вештинама: певањем и свирањем традиционалне музике;
•    моћи да снимају, транскрибују и проучавају музичко-фолклорну грађу националних заједница у  Војводини и Србији и користе је у научно-истраживачком раду;
•    моћи да упознају и савладају вокалне, вокално-инструменталне и инструменталне стилове извођења;
•    моћи да се креативно бавe оживљавањем и неговањем традиционалне музике.

Сврха студијског програма основних академских студија Етномузикологија  је да усвајањем одговарајућих стручних знања из комплекса сродних академско-образовних, теоријско-методолошких, научно, односно уметничко-стручних и стручно-апликативних предмета образује, припреми и јасно профилише будуће стручњаке оспособљене за научна истраживања у културним институцијама, као наставнике у основним школама, теоретичаре уметности  у културно-уметничким друштвима, музичке сараднике на радију и телевизији. Њихова професионална делатност треба да доприноси сакупљању, снимању и систематизовању традиционалне музике, али и откривању законитости и принципа који постоје и владају у вокалној, вокално-инструменталној и инструменталној музичкој традицији народа и националних заједница Србије, од најстаријих времена до данашњих дана. Уз помоћ стручне литературе на српском и страним језицима, предавања и вежби, аудио и видео записа, студенти се упознају са традиционалном музичком културом балканских народа: фолклорним жанровима, стиловима извођења, традиционалним инструментима, ритмичким системима и музичким дијалектима Црне Горе, Македоније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Грчке, Румуније и Бугарске. Осим стицања теоретског знања, теренског научно-истраживачког искуства, архивирања и класификације музичко-фолклорне грађе, мелографисања, мелопоетске анализе, проучавања опште и стручне литературе, методологије научног рада, студенти етномузикологије се оспособљавају и за писање приказа књига, концерата, мањих научних студија и семинарских радова. С обзиром на то да је током четворогодишњих академских студија програмом обухваћено и певање и свирање традиционалне музике са простора Србије, као и појединих суседних народа, свршени стручњаци  ће бити способни да ревитализују поједине обреде и обичаје,  да оживљавају и обогаћују музичко-фолклорни живот у друштву, како у основним школама, на програмима радија и телевизије, тако и у културно-уметничким друштвама у Војводини и Србији. Завршетак основних студија је добра основа за наставак школовања на другом и трећем степену академских студија.

Након завршетка овог студијског програма теоретичари уметности стичу компетенцију да:

- овладају знањима, вештинама из различитих музичких дисциплина и методама научно-истраживаког рада за стручно бављење етномузикологијом;
             -предају музичке предмете у  основним општеобразовним и основним
              музичким школама;
             -припремају и реализују концерте традиционалне музике у школама и
               културно-уметничким друштвима;
 - креативно учествују у одабиру репертоара, предвођењу група певача и подизању  квалитета  група   певача и фолклорно-уметничких ансамбала;
  -активно учествују у  представљању, ревитализацији и афирмисању
               вокалне, вокално-инструменталне и инструменталне традиционалне
               музике у ширем друштвеном окружењу;
             - раде у музејима и архивима;
             - раде у библиотекама;
             - раде на програмима радија и телевизије;
             - наставе стручно усавршавање на другом и трећем степену академских
               студија.

Стечена теоријска и практична знања из  етномузикологије, али и музике уопште, биће добар темељ за компетентан рад у  наведеним институцијама, као и за  наставак школовања и продубљивања знања.
                Поједини изборни, стручно апликативни предмети (као нпр. Основи снимања музике 1)  студентима омогућавају стицање основних знања и вези с радом у РТВ медијима.

Сајт факултета:  http://www.akademija.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.akademija.uns.ac.rs/osnovne-studije/