Универзитет у Новом Саду - Академија уметности - Музикологија - МАС - УМ

Диплома/титула - Мастер теоретичар уметности

Ниво студија - МАС - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Академија уметности Нови Сад

Линк ка списку предмета - http://www.akademija.uns.ac.rs/wp-content/uploads/doc/mas/muzikologija.pdf  ција о модулима - Нема модула

Основни циљеви овог студијског програма проистичу из сврхе за коју је програм конципиран, те су, с тога, усмерени ка формирању стручњака који ће:
•    владати општим академским знањима која подразумева рад у области културе,
                образовања и науке;
•    моћи да при радном ангажовању примењују стечене практичне уметничко /стручне / научне вештине, као и усвојена стручно/теоријска знања;
•    знати да примене методологију адекватну пословима које обављају.
Студијски програм је конципиран и са циљем да омогући и подржи даљи развој индивидуалних музичко/креативних/научних способности студената и проширено овладавање вештинама неопходним за будући професионални научни и педагошки рад.

Сврха овог студијског програма дипломских академских студија – мастер је да доврши профилисање стручњака чија професионална делатност треба да допринесе развоју укупног простора културе, а посебно музичке уметности којој програм припада, као и да покаже да ли је кандидат спреман за даље стручно усавршавање на докторским студијама.
Кандидати у оквиру широке области музикологије бирају област - у оквиру опште и националне историје музике - у којој ће се усавршавати, зависно од претходног знања и спремности професора да их воде кроз дату област. Током два семестра они добијају одређена усмерења у области (историјској, географској, стилској, жанровској, теоретској идр.), коју су одабрали, упознају одговарајућу литературу – домаћу и инострану, или изворну грађу (документа, партитуре, изводе из штампе, актуелне теорије уметности), како би одабрали и прецизно утврдили тему рада који ће писати. Од кандидата се очекује знање бар једног светског језика. Поред стицања знања, прикупљања и ишчитавања опште и музиколошке литературе, подстиче се студирање извора, изворне грађе, као и слушно и аналитичко упознавање музичких дела. Студенти се оспособљавају за писање рада већих димензија, за коментарисање извора, предмета анализа и аргументовано доношење закључака у вези са разматраним проблемима. Компетенције које апсолвирање студијског програма обезбеђује усмерене су ка: а) бављењу научним радом, као и наставку школовања на трећем степену академских студија (докторске студије); б) раду у медијима, институцијама културе, библиотекама и архивама; в) педагошком раду у музичким, средњим стручним школама и гимназијама. Опредељење за одређене изборне предмете у току овог студијског програма проширује могућности избора у будућем радном усмерењу.

После завршеног студирања студент је оспособљен за:
•    рад самосталног музичког писца
•    рад као новинара на радију и телевизији
•    рад у музејима који поседују музичке збирке (инструменти, ноте, звучни снимци)
•    рад у библиотекама и архивама
•    сарадњу са научним и уметничким тимовима, институцијама културе у циљу стварања пројеката за развој музичке културе
•    рад у музичком издаваштву
•    предавача у средњим стручним школама, уколико изабере адекватне изборне предмете који му то омогућавају
•    предавача у средњошколском општем образовању као професор музичке културе, или у средњошколском образовању музичке струке као професор историје музике и стручних музичких предмета уколико изабере адекватне изборне предмете који му то омогућавају
•    наставак и усавршавање на докторским студијама

Овај студијски програм је конципиран на бази следећих исхода учења:
•    претходно стечена знања из историјског и теоријског корпуса музичке уметности,
студенти треба да унесу у разматрање конкретних тема и проблема;
•    примена раније стечених искустава у коришћењу извора и литературе у решавању питања конкретно постављених кроз одабрану тему;
•    усвајање савремених принципа и метода рада у стручном и општем средњошколском музичком образовању;
•    преиспитивање и развијање способности за научноистраживачки рад и за писање већих студија;
•    оспособљеност за рад на лексикографији;
•    оспособљеност за рад на у музичком издаваштву;
•    потпунија спремност за рад у свим врстама медија.

Сајт факултета: http://www.akademija.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.akademija.uns.ac.rs/master-studije/