Универзитет у Новом Саду - Медицински факултет - Здравствена нега-Организатор здравствене неге - ОАС - МД

Студијски програм - Здравствена нега-Организатор здравствене неге

Научно поље - Медицинске науке

Научна област - МЕДИЦИНСКЕ НАУКЕ

Диплома/титула - Организатор здравствене неге

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Медицински факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.medical.uns.ac.rs/zdravstvenanega.php ција о модулима - Нема модула

Циљ студијског програма је да студент стекне знања:
1. о нормалној структури и функцијама човековог организма;
2. о нарушавању грађе и/или функције појединих органа, органских система или целокупног организма човека и етиологији настанка поремећаја;
3. из одговарајућих клиничких дисциплина, која омогућују студенту да створи представу о менталним и физичким обољењима;
4. о поступцима и методама превентивне медицине, дијагностике и терапије, као и репродукцији човека;
5. о условима живота човека, његовом окружењу, заштити човекове средине и социјалном статусу појединца;
6. из деонтологије, етике и правне одговорности радника медицинске струке;
7. о научним методама, које на основу биомедицинских мерења омогућавају анализу добијених података и процену научних чињеница.

Завршетком студијског програма, одбраном дипломског рада, носилац дипломе је квалификован за самостално обављање здравствене делатности након обављеног приправничког стажа и положеног стручног испита сходно одредбама Правилника о приправничком стажу и стручном испиту здравствених радника и здравствених сарадника («Службени гласник РС» број 50/06).

Организатор здравствене неге је оспособљен:
(1) За самостални рад да као високостручни здравствени радник примени теоријска знања и вештине у свим видовима опште неге болесника укључујући мере унапређења здравља и спречавања болести
  1. у примарној здравственој заштити: у амбуланти и кућним условима,
  2. у општим и специјализованим болницама и центрима (у зависнсти од додатног усмерења током едукације)
(2) Да руководи тимом за здравствену негу и координира рад са осталим тимовима и сарађује са стручњацима са високим образовањем у процесу дијагностиковања и лечења оболелих и повређених.
(3) Да организује дневне радне задатке и води одговарајућу администрацију.
(4) Да стечена знања и искуства пренесе на друге чланове тима.
(5) Да стечена знања и вештине усмери ка обављању научноистраживачког рада и примену научних резултата у пракси и о томе обавештавају стручну и научну јавност.
(6) Да прати стручну литературу и настав студије на дипломским академским студијама.
(7) Да поштује принципе професионалне етике и да ради на њиховој афирмацији и код других чланова тима.
(8)Да буде оспособљена за средњошколског професора здравствене неге уколико је имао више од 17 ЕСПБ из педагошких наука.

Сајт факултета: http://www.medical.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.medical.uns.ac.rs/studije.php