Универзитет у Новом Саду - Медицински факултет - Специјална рехабилитација - МАС - МД

Студијски програм - Специјална рехабилитација

Научно поље - Медицинске науке

Научна област - СПЕЦИЈАЛНА РЕХАБИЛИТАЦИЈА

Диплома/титула - Мастер дефектолог

Ниво студија - МАС - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Медицински факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.medical.uns.ac.rs/rehabilitacijamaster.php  ција о модулима - Нема модула

Студијски програм дипломских  академских студија Специјалне рехабилитације има јасно дефинисану сврху и то:
Ефикасно студирање
Праћење, иновирање и унапређење теорије и праксе у области специјалне рехабилитације.
Савремени приступи у планирању, изради, примени и евалуацији стандардних и савремених програма у области рехабилитације особа са вишеструком ометеношћу и болестима зависности.
Праћење и проучавање феномена поремећаја у друштвеном понашању и болестима зависности деце, младих и одраслих.
Подстицање и оснаживање појединца и друштва за разумевање специфичних потреба и могућности особа са вишеструком ометеношћу и болестима зависности.
Савладавање техника научно истраживачког рада у области специјалне рехабилитације, коришћење и усвајање научно утврђених чињеница и непосредни стручни и научноистраживачки рад.
Особеностима мултидисциплинарног приступа у индивидуалном и групном раду са особама са вишеструком ометеношћу и болестима зависности.
Увођење стандарда у процес вредновања знања, вештина и стручне компетентности који су компарабилни стандардима Европе, како би студенти специјалне рехабилитације били равноправни са својим колегама на европском простору.

Дипломирани студент - мастер, као високостручно лице, треба да буде оспособљен за самостални рад, организовање и спровођење одговарајућих терапеутских поступака за кориснике са посебним потребама у одговарајућим установама, да организује дневне радне задатке и води одговарајућу документацију, да пренесе стечена теоријска и практична знања на друге чланове тима, да стечена знања и вештине укључи у научноистраживачки рад, да примењује научне резултате у пракси и о томе обавештава стручну и научну јавност, да поштује и афирмише принципе професионалне етике и кодекса понашања, да прати стручну и научну литературу у складу са принципима научно-истраживачког рада.

Основна сврха дипломских академских студија Специјалне рехабилитације јесте продубљивање и проширивање знања стечених на основним студијама:
познавање развоја и одступања у развоју и понашању код особа са вишеструком ометеношћу и болестима зависности
теоријски и емпиријски приступ феномену ометености : глувоће и наглувости, тешкоћама у менталном развоју,  оштећења вида, поремећаји гласа, говора и комуникације и феномену поремећаја понашања
основна сазнања о поступцима ране детекције, идентификације и дијагностике код деце и одраслих са вишеструком ометености и болестима зависности
радног оспособљавања
превенције поремећаја понашања и болести зависности, принципима реализације  индивидуалних планова и програма рада

Сајт факултета: http://www.medical.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.medical.uns.ac.rs/studije.php