Универзитет у Новом Саду - Природно-математички факултет - Информатика - МАС - ПМ

Студијски програм - Информатика

Научно поље - Природно - математичке науке

Научна област - ИНФОРМАТИКА

Диплома/титула - Мастер информатике

Ниво студија - МАС - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Природно математички факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.pmf.uns.ac.rs/studije/studijski_programi/matematika_i_informatika/master_informatika  ција о модулима - Нема модула

ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Циљеви студијског програма су следећи:
Оспособљавање за успешан како индивидуални тако и тимски рад.
Разумевање и критичка оцена информационих захтева софтверских система.
Упознавање са техникама  моделовања и дизајна софтверских архитектура.
Развој информационих система.
Обезбеђивање теоријске основе за разумевање модерних сервиса за управљање базама података и њихову интеграцију у информациони систем.
Примена формалних метода за тестирање софтвера.
Дизајнирање и имплементација дистрибуираних система као и њихову интеграцију.
Преглед развоја заснованог на компонентама у свим фазама развоја софтвера.
Пројектовање и креирање компајлера за програмске језике.

На овај студијски програм могу се уписати студенти који су завршили основне академске студија из области рачунарских наука и информатике са циљем наставка образовања у овој области. Основна сврха овог студијског програма је школовање стручњака из области информатике са три усмерења. Једно је за рачунарске науке, друго за софтверско инжењерство а треће је за информационе технологије. Ова усмерења су препозната као неопходни кадровски ресурси за развој друштва базираног на знању односно информационог друштва које је већ значајно развијено у земљама Европске уније. Наведена усмерења покривају део који се односи на софтверску индустрију, односно на развој и примену софтверских система.

Опште компетенције су:
Управљање пројектима у свим фазама развоја софтверских система.
Примена научних односно стручних метода у реализацији пројеката у области рачунарских наука и информатике.
Придржавање етичких и друштвених норми у реализацији пројеката.
Предметно-специфичне компетенција су:
Усмерење за рачунарске науке.
Усмерење за софтверско инжењерство.
Усмерење за информационе системе.
Исходи учења су:
Развој софтверске подршке у одређеним областима математике.
Оспособљеност за научно-истраживачку делатност на универзитетима и научним институтима и самосталан научни рад.
Разумевање утицаја апстраховања, моделовања, архитектуре и образаца на развој софтверског производа.
Практична реализација имплементације информационих захтева и критичка оцена улоге софтверских алата и метода у инжењерству.
Способност да се дискутује о одликама и недостацима различитих методологија развоја информационих система.
Јасно разумевање различитих система за управљање базама података и њихових карактеристика.
Критичка оцена значаја тестирања софтвера и процена потребе и корисности формалних метода приликом тестирања.
Критичка оцена различитих могућности интеграције, дизајна и употребе објектно-базираних дистрибуираних система.
Критичка оцена тренутне основе за еволуцију софтвера, коришћење технике реинжењерства за миграцију и апстракцију софтвера.
Јасно разумевање теоријске основе развоја заснованог на компонентама.
Познавање најновијих истраживачких смерова и достигнућа у области информационих технологија.

Сајт факултета: http://www.pmf.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.dh.pmf.uns.ac.rs/studijskiprogrami.php