Универзитет у Новом Саду - Природно-математички факултет - Мастер професор географије - МАС - ПМ

Студијски програм - Мастер професор географије

Научно поље - Природно - математичке науке

Научна област - ГЕОГРАФИЈА

Диплома/титула - Мастер професор географије

Ниво студија - МАС - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Природно математички факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.pmf.uns.ac.rs/studije/studijski_programi/geografija__turizam_i_hotelijerstvo/master_profesor_geografije ција о модулима - Нема модула

ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА

Циљ студијског програма мастер студија Мастер професор географије је да образује предметне наставнике географије који могу у потпуности да одговоре изазовима савременог географског образовања. То подразумева географско образовање усклађено са најновијим научним достигнућима савремене географије, као и адекватно образовање у наукама о сазнавању и обучавању. Овај студијски програм омогућава формирање и развој неопходних наставничких компетенција код будућих професора географије. Пружајући широко и савремено академско, теоријско-методолошко и научно образовање у области географских научних дисциплина обезбеђује потребне стручне компетенције, а савремено засновани методички и педагошко-психолошки модули омогућавају развој педагошких, дидактичких и методичких компетнеција. Овај студијски програм конципиран је тако да подстиче свршене студенте на перманентно усавршавање и даљи професионални развој.

Сврха студијског програма мастер студија Мастер професор географије јесте да целовито образује студенте за предметног наставника географије у основном и средњем образовању и да их припреми за рад у образовно-научним институцијама са зaконски предвиђеним звањима, као и за рад у стручним, развојним и надзорним педагошким службама у органима управе. Академско географско образовање у оквиру овог студијског програма омогућује континуитет у развоју географског образовања стеченог у основним академским студијама географије или сродних студијских програма. Диференцирањем наставних садржаја у оквире уских географских научних дисциплина и њиховом интеграцијом у интердисциплинарним областима постиже се формирање флексибилног система географског знања, што омогућује разумевање основних теоријских поставки савремене географије. Педагошко-психолошки и методички модули организовани су тако да у потпуности одговарају захтевима савремене наставе географије. У оквиру мастер студија Мастер професор географије методички модул образује студенте у конкретном домену реализације савремене наставе географије. Студенти се уводе у научна истраживања у области географског образовања.

Савладавањем овог студијског програма студент стиче следеће опште способности:
- способности анализе, синтезе и предвиђања последица,
- способност критичког мишљења,
- способност решавања конкретних проблема применом научног метода и поступака и
- способности за комуникацију и интеракцију са ученицима, са родитељима, са колегама, управом и стручним службама школе, као и са локалном заједницом

Овај студијски програм омогућује образовање стручњака са свим потребним специфичном компетенцијама за савремену наставу географије и истарживања у географском образовању.

Ови стручњаци имају развијене компетенције:
- за примену и развој професионалних знања и вредности: стручних (у оквирима свих ужих географских дисциплина), педагошко-психолошких и методичко-дидактичких,
- за планирање и самоевалуацију сопственог професионалног развоја и усавршавања,
- за планирање, програмирање и управљање наставним процесом географије у основном и у општем и стручном средњем образовању,
- за дизајнирање ситуације учења и стварање повољне атмосфере за учење географије,
- за овладавање процесима, методама, поступцима и техникама истраживања у географском образовању.

Стручњаци који заврше овај студијски програм оспособљени су за :
- рад као предметни наставници географије у основном, средњем стручном и општем средњем образовању.
- рад на стручном усавршавању и едукацији у свим облицима неформалног географског образовања,
- рад у образовно-научним институцијама са законски предвиђеним звањима и
- рад у стручним, развојним и надзорним педагошким службама у органима управе.

У прилогу се налази Додатак дипломи за већ постојеће акредитоване програме.

Сајт факултета: http://www.pmf.uns.ac.rs/

Каталог студијског програма:http://www.dgt.uns.ac.rs/page.php?203