Универзитет у Новом Саду - Природно-математички факултет - Хемија - МАС - ПМ

Научна област - ХЕМИЈА

Диплома/титула - Мастер хемичар

Ниво студија - МАС - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Природно математички факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.dh.pmf.uns.ac.rs/studijskiprogrami/H%2005%20MH.pdf  ција о модулима - Нема модула

Студенти се теоријски и практично образују и стручно оспособљавају за разноврсне послове који захтевају знање из различитих области хемије. Осим што ће бити
оспособљени за рад на савременим инструментима, биће способни и да се активно укључе у савремене индустријске и научне токове. Студенти стичу ниво знања
и разумевања који ће кроз истраживања или примену у пракси омогућити развој и пренос њихових оригиналних идеја. На крају студија студенти имају широк, детаљан и критички ниво разумевања за највећи део сазнања у области хемије.

У зависности од изабраних изборних предмета на у додатку дипломе ће бити ближе одређена ужа област у правцу које се студент профилисао

Аналитичка хемија – студенти ће бити усмерени ка аналитичким методама и трендовима у хемијској и инструменталним анализама избором одговарајућих аналитичких предмета. Кроз практични део наставе на овом усмерењу, биће упознати са најразличитијим видовима примене аналитичких метода, техника и сензора у савременом окружењу (при анализама реалних узорака, у биоаналитици, форензици, нанотехнологијама, уметности итд.) као и са обрадом и моделовањем добијених аналитичких резултата и података.
• Неорганска хемија – студенти овог усмерења спремни су за рад у различитим индустријским, контролним и развојним лабораторијама. Оспособљени су за решавање комплексних проблема из области неорганске хемије и да учествују у пројектовању и вођењу експеримената, сакупљању, процењивању и интерпретацији добијених информација.
• Органска хемија – студенти су оспособљени за рад у препаративним лабораторијама, за извођење и пројектовање најразличитијих модерних органских синтеза. Самостално могу да раде у научно-истраживачким лабораторијама хемијске индустрије и другим специјализованим лабораторијама које одређују органске параметре у неком индустријском, полупогонском или занатском процесу производње.
• Контрола квалитета и управљање животном средином – студенти се оспособљавају за праћење и управљање материјалним билансом загађења, са стањима и процесима у животној средини и еханизмима узрочно-последичних веза и односа у животној средини, као и за хемијску карактеризацију
земље, воде и ваздуха применом класичних и савремених метода анализе, за санацију контаминираних локалитета и за контролу рада уређаја за пречишћавање отпадних токова из процеса производње.
• Настава хемије – студенти се теоријски и практично образују за реализацију
предметне наставе хемије у основном образовању и свим нивоима и профилима средњег образовања, затим за рад на стручном усавршавању и доедукацији у свим облицима неформалног хемијског образовања, за рад у обра-202 ПМФ Информатор
зовно-научним институцијама са законски предвиђеним звањима и за рад у
стручним, развојним и надзорним педагошким службама.

Сајт факултета: http://www.pmf.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.dgt.uns.ac.rs/page.php?203