Универзитет у Новом Саду - Технолошки факултет - Биотехнологија - ОАС - ТТ

Диплома/титула - Инжењер технологије

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Технолошки факултет у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.tf.uns.ac.rs/studije/osnovne/osn-bioteh-pbt.php

Реализацијом овог студијског програма на основним академским студијама стичу се академске вештине и развијају се креативне способности неопходне за анализу и синтезу процеса биотехнолошке производње, самостално руковођење биотехнолошком производњом, оптимизацију постојећих биотехнолошких процеса, анализу интеракције биотехнологије и животне средине у циљу њене заштите. Циљ студијског програма је, такође, и развој способности за саопштавање и излагање резултата свога рада стручној и широј јавности. Овај студијски програм је и база за наставак образовања у области Технолошког инжењерства.

Реализацијом наставног плана студијског подручја Прехрамбена биотехнологија стичу се теоријска знања, али и експериментална лабораторијска и погонска искуства чији је циљ развој способности студената да објективно дефинишу квалитет сировина, полупроизвода и готових производа биотехнолошке производње, процесне параметре и њихове међусобне интеракције. Детаљно познавање свих сегмената традиционалне биотехнолошке производње оспособљава их да самостално организују, воде, унапређују и иновирају производњу слада и пива, вина,  јаких алкохолних пића, алкохола и пекарског квасца, сирћета и органских киселина, витамина, ензима, антибиотика... Кроз различите облике наставе студенти овог студијског подручја стичу неопходна знања везана за припрему воде као сировине, али и обраду отпадне воде која је ефлуент биотехнолошке производње. Припадајуће гране прехрамбене индустрије перманентно запошљавају инжењере овог студијског профила.

Студијско подручје Биохемијско инжењерство има нагласак на инжењерском образовању којим се студенти оспособљавају за преношење резултата из лабораторијских услова на полуиндустријске и индустријске размере, за планирање, пројектовање и вођење биотехнолошких процеса. Наставни план и програм овога студијском подручја укључује мултидисциплинарну примену биохемије, микробиологије, основних инжењерских дисциплина и биохемијског инжењерства у решавању компликованих задатака које реалност биотехнолошких процеса намеће. Биотехнолог студијског подручја Биохемијско инжењерство, је процесни инжењер који своја знања примењује у индустријској производњи, те у процесу прераде и чувања биолошког материјала, као и обраде ефлуената класичних технологија. Дипломирани инжењери студијског подручја Биохемијско инжењерство биће адекватно едуковани за рад у индустрији која користи биотехнолошке процесе у производњи традиционалних производа ферментације, антибиотика, вакцина, органских киселина и других фармацеутских производа и дијагностичких препарата, као и у индустрији биотехнолошке обраде отпадног материјала. Ови стручњаци имају место у развоју и увођењу нових биотехнолошких процеса за добијање производа који се у нашу земљу увозе у великим количинама (ензими, ароме и појачавачи ароме, стабилизатори, итд.).

Сајт факултета: http://www.tf.uns.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.tf.uns.ac.rs/studije/osnovne.php