Универзитет у Новом Саду - Факултет техничких наука - Сценска архитектура,техника и дизајн на српском и енглеском језику - МАС - ТТ

Студијски програм - Сценска архитектура,техника и дизајн на српском и енглеском језику

Научно поље - Техничко - технолшке науке

Научна област - Интердисциплинарно: Архитектура и урбанизам; Примењене уметности и дизајн

Диплома/титула - Мастер уметник сценског дизајна

Ниво студија - МАС - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Факултет техничких наука у Новом Саду

Линк ка списку предмета - http://www.ftn.uns.ac.rs/n1254873791/scenska-arhitektura-i-dizajn ција о модулима - Нема модула

Циљ студијског програма је постизање компетенција и академских вештина из области Сценска архитектура и дизајн, што укључује и развој креативних способности и способности критичког мишљења, развијање склоности за тимски рад и овладавање специфичним практичним вештинама потребним за:
- конципирање, организацију, артикулацију и обликовање сценског простора;
- креацију, разраду и реализацију самосталних и заједничких уметничких дела из области сценског дизајна;
- техничку продукцију, реализацију и промоцију сценског простора, сценске опреме и сценских догађаја.
Један од посебних циљева, који је у складу са циљевима образовања стручњака на Факултету техничких наука је развијање свести код студената за потребом перманентног образовања и развоја друштва и културе у целини. Циљ студијског програма је и упознавање са изазовима и предностима тимског рада, што је за област Сценска архитектура и дизајн од изузетног значаја, јер је рад на студијама конципиран као тимски и мултидисциплинаран. Поред тога, студенти кроз наставни процес развијају способности у домену презентације идеја и концепата, учећи на тај начин како да успешно комуницирају са стручном и широм јавношћу.

Студијски програм Сценска архитектура и дизајн подразумева мастер академске студије у којима је омогућен спој уметности и архитектуре, чиме се стварају предуслови за унапређење обе области у следећим доменима:
- допринос дефинисању и развијању професионалног приступа конципирању, организацији, артикулацији и обликовању архитектонског сценског простора, са израженом свешћу о утицају ове области на архитектонски дискурс у целини, као и контекст одређен развојем сценске технике и технологије;
- допринос дефинисању и развоју уметничког приступа креацији, разради и реализацији самосталних и заједничких уметничких дела из области сценског дизајна;
- допринос дефинисању и развоју посматрања сценског дизајна у садејству са архитектуром и технологијом, као структурног система међусобно зависних чинилаца.
Мастер уметник сценског дизајна има способност продубљеног и проширеног професионалног рада у области сценске архитектуре и дизајна; има изузетно висок ниво знања, способности и компетенције за самостално и групно уметничко деловање у промишљању, стварању, коришћењу и представљању сценског простора и сценских догађаја; може веома успешно да користи техничке могућности сложених сценских система и да влада новим технологијама; познаје технике продукције, промоције и менаџмента сценских догађаја.

Свршени студенти мастер академских студија Сценска архитектура и дизајн су способни да решавају проблеме из широке области сценске архитектуре и дизајна уз употребу савремених уметничких и научних метода, као и креативног истраживања. Студенти су такође  оспособљени да наставе школовање и усавршавање кроз сопствени уметничко-истраживачки рад.
Савладавањем студијског програма студент стиче следеће проширене и продубљене опште способности ослоњене на знања стечена у ранијем школовању у домену:
- конципирања, организације, артикулације и обликовања сценског простора;
- креације, разраде и реализације самосталних и заједничких уметничких дела из области сценског дизајна;
- решавања сложених задатака и проблема из широкое области сценског дизајна уз употребу уметничких и научних метода;
- овладавања поступцима и процесима истраживања у теорији сценске архитектуре и дизајна;
- способност тимског рада неопходног у овој струци;
- развој критичког мишљења о уметничком раду.
Кандидати стичу предметно-специфичне компетенције:
- висок ниво знања, способности и компетенције за самостално и групно уметничко деловање у промишљању, стварању и представљању сценског простора и сценских догађаја;
- способност повезивања уметничке праксе са сасвременим теоријским поставкама;
- способност рада у установама културе у домену сценске архитектуре и дизајна;
- писање на академском нивоу са одговарајућим степеном аргументације и артикулације уметничких концепата;
- континуирано праћење теоријског и практичног развоја у области сценског дизајна;
- способност учешћа у образовним процесима у области сценског дизајна.

Сајт факултета: http://www.ftn.uns.ac.rs
Каталог студијског програма: http://www.ftn.uns.ac.rs/1290380196/master-akademske-studije

- конципирање, организацију, артикулацију и обликовање сценског простора;