Студијски програм  - Туризам и хотелијерство на српском и енглеском језику - Ниш - ОАС - ДХ

Научно поље - Друштвено - хуманистичке науке

Научна област - Економске науке

Диплома/титула - Дипломирани економиста

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Ниш

Студентима се пружа могућност избора једног од три модула, зависно од њихових жеља и способности, а све у завистности од  одабраних изборних предмета. Тако, студенти се могу одлучити за једну од три изборне опције :

• Туризам,
  • Хотелијерство и
  • Гастрономија.

Линк ка списку предмета - http://nis.singidunum.ac.rs/coursepages/Nis/1#

Студијски програм Туризам и хотелијерство на основним академским студијама траје четири године, односно осам семестара, на којима се стиче 240 ЕСПБ. Право уписа на студије имају ученици са завршеном четвотогодишњом средњом школом. Похађање наставе је обавезно, а недељно оптерећење студената у настави износи до 20 часова.

Студијски програм чине обавезни и изборни предмети. Предмети су једносеместрални, а изузетак су смо страни језици који се похађају у оба семестра. Студент може утицати на структуру студијског програма кроз изборне предмете и самим тим, обликовати свој академски профил. Током студија студент може стећи потребну информатичку образованост и међународно признате сертификате, затим диплому за енглески језик (у сарадњи са Британским саветом) и признате дипломе за друге стране језике (шпански, италијански, немачки, руски, француски, кинески и јапански).
Изборно истраживачки практикум даје прилику студентима да путем практичног рада и истраживања решавају конкретне проблеме из праксе, уз употребу научних метода и поступака, као и да повезују основна знања из различитих области и примењују их у свом раду, које коначно обрађују у дипломском раду. Настава на студијском програму Туризам и хотелијерство је интерактивног карактера, обавезно укључује примере из праксе, подстиче студента на размишљање и креативност, самосталност у раду и примену стечених знања. Квалитет наставног процеса обезбеђује се кроз примену следећих наставно методичких форми:

• предавања,
  • извођење практичних вежби,
  • израду семинарских и других стручних радова и презентацију истих,
  • дискусију кроз акценат на изражавању и критичко мишљење
  • примену савремених метода случајева (case study),
  • оспособљавање студената за рад по пројектном принципу, као и за тимски рад,
  • обављање стручне праксе.

Поред тога, за студенте је изузетно важан принцип хоризонталне и вертикалне покретљивости. Под хоризонталном  покретљивошћу подразумева се могућност преласка на друге студијске програме, односно остале факултете у саставу интегрисаног Универзитета Сингидунум,  као и на било коју образовну институцију која се бави овом облашћу у земљи или иностранству. Вертикална покретљивост се огледа у могућности уписа на мастер, специјалистичке и докторске студије и на:

• осталим факултетима Универзитета Сингидунум, тј. одговарајућим студијским програмима
  • осталим сродним факултететима у земљи и иностранству, односно њиховим студијским програмима.

Студијски програм Туризам и хотелијерство треба да допринесе стварању међународно конкурентне туристичке привреде Србије и њеном дугорочно одрживом развоју. Овај студијски програм урађен је у складу са европским процесима у образовању како би се студентима пружила знања и вештине и развиле компетенције за обављање сложених и креативних послова у приватном и јавном сектору у туризму, хотелијерству као и у комплементарним делатностима.

Студијски програм Туризам и хотелијерство треба да омогући студентима стицање теоријских и практичних знања о туризму и хотелијерству код нас, у Европској унији и целом свету. Циљ је да студенти стекну неопходна знања о савременим пословним концепцијама као што су менаџмент и маркетинг, односно да овладају свим техникама и вештинама које ће им обезбедити одговарајућу компетентност за обављање бројних послова у овој области. Односно, такав циљ студијског програма може се синтетизовати у следећим ставовима:

• да студенти стекну знања и вештине
  • да кроз теоријско-методолошку наставу добију неопходну основу и знања за унапређивање туризма и хотелијерства
  • да кроз обимну и квалитетну стручну праксу током студија упознају функционисање туристичке и остале привреде и укупног јавног сектора у туризму
  • да кроз вежбе из појединих квантитативних дисциплина овладају техникама њихове употребе у туризму и хотелијерству
  • да кроз обавезно изучавање енглеског и још једног страног језика стекну висок ниво знања, што ће им омогућити успешну комуникацију са целим светом.

Циљ је да студенти стекну неопходна знања о савременим пословним концепцијама као што су менаџмент, маркетинг и друге и да овладају свим техникама и вештинама које ће им обезбедити одговарајућу компетентност за обављање бројних послова у овој бласти. Односно, такав циљ студијског програма може се синтетизовати у следећим ставовима:

• да студенти стекну знања и вештине
  • да кроз обимну стручну праксу током студија упознају функционисање туристичке и остале привреде и укупног јавног сектора у туризму

Сајт факултета: http://singidunum.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://nis.singidunum.ac.rs/