Универзитет у Београду - Математички факултет - Астрономија и астрофизика - ОАС - ПМ

Студијски програм - Астрономија и астрофизика

Научно поље - природно-математичке науке

Научна област - математичке науке

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ АСТРОНОМ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Математички факултет - Универзитет у Београду

Линк ка списку предмета - http://www.matf.bg.ac.rs/m/95/osnovne-astronomija-i-astrofizika/  ција о модулима - Нема модула

Циљеви:
Циљ студијског програма основних студија астрономије и астрофизике је да студентима обезбеди опште и специфичне стручене способности, које укључују овладавање појмовима и законитостима из свих студијским програмом обухваћених области астрономије и астрофизике као и релевантних делова сродних наука, математике, физике, информатике, хемије, биологије и археологије; оспособи их да се служе литературом, да рачунају, симулирају, обрађују и презентују резултате; критички размишљају и анализирају чињенице, уобличавају резултате на разумљив начин уз коришћење савремених видова обраде и приказивања резултата; уоче важност етичких принципа у науци; да стекну рутину у примени астрономских метода и техника у теоријским и експерименталним доменима астрономских, астрофизичких, физичких, информатичких, хемијских, биолошких, археолошких и других система; као и да тумаче њихова стања, структуре и процесе са нивоа елементарних честица до грађе Космоса у целини.

Важан аспект концепције студијског програма је овладавање теоријским принципима астрономских и астрофизичких метода, које омогућује стваралачки приступ употреби савремене опреме за астрономска посматрања базиране на савременој оптици, електроници и аутоматици и ефикасно одржавање опреме у радном стању.

Коначно, програм обезбеђује основу за наставак школовања ради укључења у научноистраживачки рад у широком спектру природних и техничко-технолошких наука.

Очекивани исходи:
Савладавањем студијског програма основних студија астрономије и астрофизике студент стиче опште способности да:
• влада појмовима и законитостима из програмом обухваћених области астрономије и астрофизике као и сродних наука – математике, физике, информатике,
• може да изврши оптималан избор литературе за решавање конкретних астрономских проблема, израчуна, симулира, обради и презентује резултате коришћењем рачунара и примени своја знања у пракси,
• критички размишља о појавама везаним за своју струку, критички сагледава и анализира чињенице, уобличава резултате до којих долази на разумљив начин уз коришћење савремених видова обраде и
приказивања резултата,
• приказује своје резултате јавности домаћој и међународној на разумљив начин, и тако преноси своја знања другима,
• поштује етичке принципе струке.

Стручне компетенције: Има рутину у примени астрономских метода и техника у теоријским и експерименталним доменима астрономских, физичких, информатичких,хемијских, биолошких, археолошких и других система, и тумачи њихова стања, структуре и процесе на микро и макро нивоу, користи у пракси инструменталне методе анализе, као што су: фотометријске, спектроскопске, полариметријске, радиоастрономске, стваралачки сагледава могућности употребе савремене опреме за астро номска мерења за неспецифичне намене и ефикасно одржава опрему у радном стању.

Сајт факултета: http://www.matf.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf