Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет - Мелиорација земљишта - ОАС - ТТ

Студијски програм - Мелиорација земљишта

Научно поље - Техничко - технолшке науке

Научна област - Биотехничке науке

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ИНЖЕЊЕР ПОЉОПРИВРЕДЕ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет

Линк ка списку предмета - http://www.agrif.bg.ac.rs/study_programs/view/5  ција о модулима - Нема модула

Циљеви
Циљ студијског програма је стицање знања и вештина потребних за профитабилну пољопривредну производњу рационалним искоришћавањем природних ресурса земљишта и воде, уз заштиту околине, очувања ресурса руралних подручја и културног наслеђа. Основни циљ студијског програма је пружање могућности за стицање разноврсних практичних знања из свих грана и области поправке земљишта као хидротехничке мелиорације, агротехничке мелиорације, примене информационих система у пољопривреди, и сл., а све са крајњим циљем рационалног коришћења земљишта у процесу производње здравствено безбедне хране. Циљеви овог студијског програма су постизање компетенција које означавају завршетак основних академских студија (знање из области наука о земљишту,прикупљање података о физичким, хемијским и биолошким особинама земљишта и другим релевантним чињеницама везаним за процесе деградације и заштите земљишта и уређења водно-ваздушног режима, тумачења добијених резултата, предлагање и примена појединачних мера унутар проблематике комплексног уређења земљишта и др.

Очекивани исходи:
Исходи учења на крају студија су детаљно познавање метода за одређивање физичких, хемијских и биолошких својстава земљишта; способност студента да анализира податке о земљишту, клими, пољопривредној производњи и др. према упутству, применом одговарајућих принципа и метода класификације; да врши процену и вредновање поузданости података уз примену дефинисаних метода или упутства, сагледава стање земљишта и предлаже мере заштите земљишта у функцији одрживог развоја и одговарајуће мере за поправку земљишта у складу са утврђеним хемијским, физичким, биолошким и осталим својствима земљишта; да рационално примени органска и минерална ђубрива у складу са системом контроле плодности земљишта и потребама биљака, да учествовује у изради делова пројектне документације мелиоративних система, водећи рачуна о решењима која са једне стране треба да задовоље захтеве за што исплативијом и рентабилнијом пољопривредном производњом, а, са друге, захтеве за очувањем животне средине; да
учествује у одржавању и коришћењу агромелиорационих и хидромелиорационих система у њиховој експлоатацији; да ради на мање специјализованим пословима у инспекцијским службама градова, општина, региона и Републике, у области уређења и коришћења земљишних и водних ресурса; да као део тима учествује у изради, одржавању и инплементацији информационог система у области мелиорације земљишта, користи литературне и друге информационе изворе, користи рачунарске технологије у складу са потребама у оквиру својих компетенција.

Савладавањем студијског програма студент стиче опште компетенције: способност усвајања нових знања, способност критичког и самокритичког мишљења, основно познавање рада на рачунару, коришћење литературе, познавање страног језика, тимски рад у сагледавању и решавању стручних проблема, способност примене знања у пракси, изградња професионалне етике, спремност за продубљивање и осавремењавања знања на вишим нивоима школовања или у пракси. Међу општим компетенцијама истиће се стицање друштвене одговорности по питању производње здравствено безбедне хране у смислу националног интереса, као и рационално коришћење и очување природних ресурса земљишта и воде за следеће генерације, у складу са принципима одрживог развоја.

Сајт факултета: http://www.agrif.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf