Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет - Пољопривреда - МАС - ТТ

Научно поље - Техничко - технолшке науке

Научна област - Биотехничке науке

Диплома/титула - ИНЖЕЊЕР ПОЉОПРИВРЕДЕ

Ниво студија - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет

Линк ка списку предмета - http://www.agrif.bg.ac.rs/study_programs/view/9  ција о модулима - Нема модула

Циљеви
Основни циљ студијског програма је преношење најновијих научних и стручних знања и вештина из области пољопривредне технике ради успешније примене у пољопривредној производњи и научном истраживању. Други значајан циљ је континуирани свеобухватни развој свих аспеката механизаторске струке заснован на модерним принципима и стандардима.

Студијски програм има као циљ усмеравање студија ка стицању знања и вештина потребних за профитабилну пољопривредну производњу примарно искоришћавањем обновљивих природних ресурса уз заштиту околине, очувања ресурса руралних подручја и културног наслеђа. Као следећи основни циљ студијског програма је пружање могућности за стицање врло разноврсних практичних знања из свих грана и области пољопривредне технике, као што су ратарске, повртарска воћарско-виноградарска и сточарска механизација. Трећи циљ је укључивање студената у научно-истраживачки рад.

Један од приоритетних циљева је даљи развој концепта образовања студената који нуди комплетног стручњака спремног за све изазове у области пољопривредне технике новог времена, уз истовремено стварање услова за стицање уско специјалистичких знања, каква су потребна за конкурентну пољопривредну производњу. У основи овај студијски програм има за циљ усаглашавање образовног система у складу са Болоњским процесом, односно постепено омогућавање својим студентима укључивање у европски високошколски образовни простор и реализацију европске заједничке пољопривредне политике.

Савладавањем дипломских академских студија студенти стичу применљива знања у области пољопривредне технике, оспособљени су за коришћење литературе и преношење знања, као и да наставе студије на докторским и специјалистичким академским студијама. Поред тога, студенти стичу опште и предметно-специфичне способности у функцији квалитетног обављања стручне делатности у пољопривредној техници.

Завршетком студија студент је оспособљен за: познавање пољопривредне и технике са становишта избора машина и опреме и формирања агрегата и рационалног и оптималног коришћења за извођење технолошких операција; праћење развоја савремених технологија и техничких средстава, анализа и предузимање мера за њихову примену; познавање метода и поступака за рационално коришћење свих облика енергије у пољопривреди; познавање савремених трендова из области тржишта и маркетинга пољопривредне технике; познавање могућности коришћења природних услова за организовање и унапређење пољопривредне производње; познавање техничких и законских прописа и стандарда из области пољопривредне технике; познавање метода и поступака за испитивање и атестирање пољопривредне технике, мелиоративних и комуналних машина; основе технолошко-техничког пројектовања техничких система у биљној и сточарској производњи; способност за организовање тимског рада и критичког размишљања.

Сајт факултета: http://www.agrif.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.agrif.bg.ac.rs/study_programs/view/9