Универзитет у Београду - Рударско-геолошки факултет - Рударско инжењерство - ОАС - ТТ

Студијски програм - Рударско инжењерство

Научно поље - Техничко - технолошке науке

Научна област - РУДАРСКО ИНЖЕЊЕРСТВО

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ИНЖЕЊЕР РУДАРСТВА

Ниво студија - ОАС - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд

Линк ка списку предмета - http://www.rgf.bg.ac.rs/  ција о модулима - Нема модула

Модули
Трећа и четврта година студија се састоје од обавезних и изборних предмета распоређених на седам модула:
1. Површинска експлоатација лежишта ми-
нералних сировина,
2. Подземна експлоатација лежишта мине-ралних сировина,
3. Подземна градња,
4. Рударска мерења,
5. Механизација у рударству,
6. Припрема минералних сировина, и
7. Рачунарство и системско инжењерство.
Сваки модул је дефинисан одговарајућим комбинацијама обавезних и изборних предмета, које уско профилишу одређени модул, а студентима дају неопходна знања о технологији експлоатације лежишта минералних сировина и стручне дисциплине.

Циљеви
Циљ студијског програма, је стицање знања, стручности и вештина за рад на креативним, оперативним и руководећим местима у рударству, енергетици, индустрији, у области овршинске и подземне експлоатације минералних сировина, подземне градње објеката, рударских мерења, механизације у рударству и припреме минералних си-ровина.
Очекивани исходи:
сублимирање знања из области рударства, машинства, електротехнике, као и системских наука за потребе машинског одржавања, експлоатације и пројектовања рударске механизације; овладавање методама и поступцима припреме минералних сировина и њихове прераде, као и рециклаже секундарних сировина, са посебним освртом на заштиту животне средине; темељно познавање и разумевање рачунарства, рачунарски интегрисаних технологија, системских наука и системског инжењерства; познавање употребе и коришћења рачунарске, мерне, регулационе и друге пратеће опреме; повезивање и комбиновање знања из рачунарства и системског инжењерства у пројектовању; познавање основних креативних инжењерских алата (метода), карактеристика и могућности њихових примена; познавање системских приступа у решавању конкретних проблема; развој и унапређење вештина и спретности употребе знања из експлоатације минералних сировина у пракси; развој навика за перманентним информисањем, праћењем и применама новина у струци; развој комуникационих способности са непосредним радним окружењем; развој професионалне етике, одговорности и тачности у раду.

Савладавањем студијског програма основних академских студија, студенти стичу знања, способности и компетенције: детаљно познавање и разумевање технолошког процеса површинске и подземне експлоатације минералних сировина; овладавање техникама пројектовања рудника са површинском и подземном експлоатацијом, организациојом рада, руковођењем и управљањем система;
овладавање вештинама пројектовања и извођења подземних просторија, саобраћајних и комуналних објеката, као и објеката специјалне намене; упознавање са инструментима и прибором за геодетска мерења, инжењерком геодезијом, рачуном изравнања, рударским мерењима, израдом планова, фотограметријом и др.

Сајт факултета: http://www.rgf.bg.ac.rs/