Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет - Хемијско инжењерство - МАС -ТТ

Студијски програм - Хемијско инжењерство

Научно поље - Техничко - технолошке науке

Научна област -

Диплома/титула - МАСТЕР ИНЖЕЊЕР ХЕМИЈЕ

Ниво студија - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Технолошко-металуршки факултет

Линк ка списку предмета - http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=2102&  ција о модулима - Нема модула

Студијски програм мастер академских студија Хемијско инжењерство је проистекао из студијског програма Технологија који је трајао пет школских година и у оквиру кога је Факултет дуги низ година образовао инжењере хемијске технологије који су имали знања и компетенције за запошљавање у различитим гранама индустрије и непроизводним делатностима на извршним, али и на руководећим радним местима. Сагледавањем потребе за различитим нивоима знања, петогодишњи студијски програм из ове области је реформисан у два нивоа студија: основне академске студије које трају четири школске године и мастер академске студије које трају једну школску годину. На тај начин је омогућено образовање дипломираних хемијских инжењера који имају оперативна и стручна знања за одржавање и вођење производних процеса и мастер инжењера који имају специјализована знања, али и компетенције, за решавање проблема интеграцијом знања из различитих области, затим компетенције за руковођење као и знања која представљају основу за оригиналност при развоју и примени нових идеја и за научноистраживачки рад.

Студијски програм мастер академских студија Хемијско инжењерство је препознатљив и усаглашен са програмима из ове области на водећим светским универзитетима, као и са препорукама Европске федерације за хемијско инжењерство. Студентима се избор усмерења у области хемијског процесног, фармацеутског, полимерног и електрохемијског инжењерства, органске и неорганске хемијске технологије и контроле квалитета. Велика изборност предмета као и тема за израду дипломских радова омогућава флексибилност програма и избор специјализованих знања струке. Овим програмом хемијски инжењери су у могућности да продубе своја претходно стечена знања из одређене области али и да их прошире избором других специјализација.

Сврха овог студијског програма је да образује савременог хемијског инжењера који је спреман да преузме руководећу улогу у индустрији, али и у друштву, подижући квалитет живота и спроводећи принципе одрживог развоја, као и да конципира и развија нове процесе и производе.
Програм је намењен и инжењерима других специјализација као што су инжењери заштите животне средине, инжењери биотехнологије и инжењери машинства који могу да на овај начин да стекну мултидисциплинарна знања веома применљива у индустрији. На студијском програму је промовисан тимски рад и стицање комуникационих и социјалних вештина потребних за јасно формулисање идеја, задатака и резултата што је основа компетенција у руковођењу и менаџменту. Са друге стране овај програм уводи студенте и у методологију научноистраживачког рада дајући основу за даљу надградњу на докторским студијама.

Сајт факултета: http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=64&
Каталог студијског програма: http://www.tmf.bg.ac.rs/index.php?p1=2102&