Универзитет у Београду - Факултет безбедности - Студије наука безбедности - МАС - ДХ

Студијски програм - Студије наука безбедности

Научно поље - Друштвено - хуманистичке науке

Научна област - ИМТ

Диплома/титула - Дипломирани менаџер безбедности – мастер

Ниво студија - МАС - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд

Линк ка списку предмета - http://www.fb.bg.ac.rs/index.php ција о модулима - Нема мода

Циљ студијског програма дипломских академских студија је школовање дипломираних менаџера безбедности који стичу широк спектар интердисциплинарних знања и способности, уз могућност даљег академског усавршавања. То, поред осталог, укључује и развој креативних менаџерско-безбедносних и теоријско-методолошких способности разматрања безбедносних проблема, способност критичког и аналитичког мишљења, развијање особина за тимски рад, кооперативности, комуникативности и овладавање специфичним вештинама потребним за оптималан професионалан и научноистраживачки рад. На тај начин дипломирани менаџери безбедности постижу одговарајући ниво компетенција и академских знања и вештина неопходних за научноистраживачки ангажман у области наука безбедности.
Основни циљ који се жели постићи изучавањем предметâ на студијског програму – студије наука безбедности, јесте да студенти усвоје научна и практична знања о друштвеним и другим облицима и изворима угрожавања безбедности друштва и државе, да упознају суштину, садржај, организацију и функционисање система безбедности у међународном окружењу, како у његовом проактивном тако и реактивном деловању.
Општи циљеви студијског програма мастер студија су:
· Упознавање са глобалним безбедносним и геополитичким проблемима савременог света
· Проширивање теоријских знања и компаративних увида у начине остваривања безбедности од стране националних држава и других субјеката са циљем да кандидати буду оспособљени за критичко проучавање безбедносних појава и проблема.
Специфични циљеви студијског програма мастер студија су:
· надградња сазнања из области методологије истраживања безбедносних појава и процеса стечених на додипломским студијама, унапређење метода и техника у проучавању конкретних безбедносних процеса и појава,  оспособљавање за осмишљавање и самосталну реализацију једноставнијих научно-истраживачких пројеката.
Опис исхода учења
Успешним савладавањем студијског програма мастер студија на Факултету безбедности студенти поред упознавања најсавременијих теоријских достигнућа у науци о безбедности такође стичу и способности за самосталну реализацију једноставнијих научно-истраживачких пројеката који за предмет имају безбедносне појаве и процесе. Такође стичу и основна знања и вештине које се односе на комуникацију, презнтацију и трансфер знања која су стекли током студија.
Поред тога, мастери наука безбедности стичу компетентност да као сарадници обављају послове у високообразовним и научноистраживачким институцијама које се баве наукама безбедности, али и другим високошколским и научно-истраживачким установама у којима се појављују и науке безбедности

Усвајањем знања, ставова и вредности укључених у програм Мастер студија, студенти стичу опште и предметно-специфичне способности чијa је сврха квалитетно обављање послова и научноистраживачког рада у области наука безбедности.
Опште способности и компетенције понајвише се тичу даљег развијања и продубљивања моћи критичког мишљења и анализе савремених безбедносних феномена, коришћења знања у практичним околностима, праћења нових знања и трендова у струци, решавања проблема и задатака на свим нивоима делатности, као и сарадње са локалним друштвеним и међународним окружењем.
Када је реч о предметно-специфичним способностима и компетенцијама, дипломирани менаџери безбедности су оспособљени за вршење бројних послова и научноистраживачке делатности у области безбедности, људских и социјалних ресурса, цивилне заштите и заштите животне средине и цивилне одбране, а најважнији су:
− у органима управе и другим државним органима, на организовању активности из области безбедности;
− пословима планирања и пројектовања у области безбедности на свим нивоима
(предузећа, месна заједница, општина, регион, република);
− израда безбедносних студија, анализа, процена и планова;
− управљање људским и социјалним ресурсима у државној управи;
− управљање људским и социјалним ресурсима и њихов развој у цивилној одбрани, цивилној заштити, заштити животне средине и безбедности;
− управљање у области хуманитарних послова;
− управљaње у ванредним и кризним ситуацијама;
− управљање ризицима у предузећима и животној средини;
− управљање интегрисаним системима заштите;
− руковођење цивилном одбраном на нивоу Србије, регионалном и локалном нивоу;
− учешће на научноистраживачким пројектима у матичним областима.

Сајт факултета: http://www.fb.bg.ac.rs/