Универзитет у Београду - Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију - Превенција и третман поремећаја понашања - ОАС - ДХ

Студијски програм - Превенција и третман поремећаја понашања

Научно поље - Друштвено - хуманистичке науке

Научна област - Специјална едукација и рехабилитација

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ДЕФЕКТОЛОГ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију

Линк ка списку предмета - http://www.fasper.bg.ac.rs/st_osnovne.html ција о модулима - Нема модула

Циљеви
Циљеви студијског програма су: усвајање знања о етиологији, феноменологији и последицама поремећаја понашања; овладавање знањима и вештинама у областима универзалне, селективне и индиковане превенције поремећаја понашања; стицање знања неопходних за реализацију процене потенцијала и потреба за применом третмана особа са различитим видовима поремећаја понашања; овладавање знањима и вештинама у домену планирања и програмирања превентивних и васпитно-корективних активности; овладавање знањима и вештинама у области професионалне оријентације, оспособљавања и социјалне реинтеграције особа са поремећајима понашања; развој и усавршавање професионалне етике и хуманистичког приступа проблемима особа са поремећајима понашања као и младих и одраслих у сукобу са законом; развијање социјално-педагошких способности и вештина деловања у локалној заједници и ширем друштвеном окружењу.

Очекивани исходи:
Студијски програм посебно развија знања и вештине у следећим областима: превенције и третмана поремећаја понашања деце у предшколским и школским установама; установама за децу са сметњама у развоју и за децу без родитељског старања; установама за ментално здравље; превенције малолетничке делинквенције, криминала, зависничких и других антисоцијалних понашања; пеналног и постпеналног третмана малолетних и одраслих преступника у институционалном и анинституционалном окружењу; рехабилитације зависничких понашања; заштите жртава криминала.

Дипломирани стручњак оспособљен је за рад на превенцији, детекцији, процени, раној интервенцији, третману, социјалној интеграцији особа са поремећајима понашања, као и оснаживању њиховог социјалног окружења. Деловање стручњака је модификација, едукација, васпитање, ресоцијализација, рехабилитација, социјална контрола и социјално укључивање особа са ризиком за поремећаје понашања или са испољеним поремећајима понашања.

Сајт факултета: http://www.fasper.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf