Универзитет у Београду - Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију - Специјална едукација и рехабилитација особа са моторним поремећајима - ОАС - ДХ

Студијски програм - Специјална едукација и рехабилитација особа са моторним поремећајима

Научно поље - Друштвено - хуманистичке науке

Научна област - Специјална едукација и рехабилитација

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ДЕФЕКТОЛОГ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију

Линк ка списку предмета - http://www.fasper.bg.ac.rs/st_osnovne.html  ција о модулима - Нема модула

Циљеви:
Циљеви студијског програма Специјална едукација и рехабилитација особа са моторичким поремећајима, основних академских студија, усмерени су на постизање професионалних компетенција за рад на подручју едукативног и клиничког рада са особама са моторичким поремећајима, тј. припрему и овладавање основним вештинама у области васпитања, образовања, здравствене и социјалне заштите особа са моторичким поремећајима (телесно инвалидне, хронично оболеле и вишеструко ометене) свих узраста и категорија.

Савладавањем наставних садржаја тангентних области, студент стиче елементарна знања из:
области интелектуалне ометености; области биолошких основа моторичких и когнитивних фунција човека; области функционисања особа са оштећењем вида и слуха; области говорно-језичке комуникације; метода медицинске рехабилитације.

Очекивани исходи:
Oвладавањe специфичним методама рада са децом са моторичким поремећајима предшколског узраста, специјално-педагошким поступцима васпитно-образовног и корективног рада са децом школског узраста, методама професионалне оријентације особа са моторичким поремећајима, специјално-педагошким методама и клиничким приступима у превазилажењу ефеката телесне инвалидности, обезбеђује квалификован кадар за послове и радне задатке васпитача у специјалним васпитним групама и установама социјалне заштите, наставника разредне наставе у школама за образовање ученика са телесном инвалидношћу, стручног сарадника у редовним предшколским и основношколским установама, као и специјалним основним школама и здравственог сарадника у здравственим установама са хабилитационо-рехабилитационим програмима.

Дипломске академске студије омогућавају стицање професионалних способности и вештина које омогућавају примену савремених приступа у раду у решавању теоријских проблема и реализацији практичних задатака примењујући теоријске концепте и закључке у веома разноврсним реалним ситуацијама. Ове омогућавају перманентно унапређење специјално-едукацијског и рехабилитационог рада у предметном подручју соматопедије.

Опште и предметно-специфичне компетенције студената, дипломских академских студија, студијског програма Специјална едукација и рехабилитација особа са моторичким поремећајима, поред компетенција стечених на основним студијама су:
- Продубљивање, проширивање и креативна интеграција знања и вештина стечених на основним академским студијама;
- Оспособљавање за активно учешће, интеграцију и интерпретацију информација, сарадња, комуникација и доношење одлука у мултидисциплинарном тиму;
- Оспособљавање за самостално коришћење, критичку и компаративну анализу, интеграцију и интерпретацију научних и стручних информација.

Исход учења студената дипломских академских студија, студијског програма Специјална едукација и рехабилитација особа са моторичким поремећајима:
компетентно планирање, креирање, имплементација и евалуација стандардних и иновативних програма у областима превенције, дијагностике, третмана, васпитног и васпитно-образовног процеса, професионалног оспособљавања и социјалне интеграције особа са различитим манифестацијама неуролошких, ортопедских и хроничних оштећења/обољења, током свих периода живота.

Сајт факултета: http://www.fasper.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf