Универзитет у Београду - Факултет за физичку хемију - Физичка хемија - ОАС - ПМ

Научно поље - Природно - математичке науке

Научна област - Физичко-хемијске науке

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ФИЗИКОХЕМИЧАР

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Факултет за физичку хемију

Линк ка списку предмета - http://www.ffh.bg.ac.rs/osnovne_opste.html  ција о модулима - Нема модулаhttp://www.ffh.bg.ac.rs/osnovne_opste.html

Циљеви:
Основни циљеви студијског програма студија физичке хемије су да омогући студентима стицање знања и вештина и да студенте оспособи за примену стечених знања из специфичних области физичке хемије у привредним, образовним и развојним институцијама и припреми их за наставак школовања на вишим нивоима студија и образовање током целог живота. Важан аспект концепције студијског програма је овладавање теоријским принципима физичкохемијских метода анализе, које омогућује стваралачки приступ употреби савремене опреме за физичкохемијска мерења базиране на савременој електроници и аутоматици и ефикасно одржавање опреме у радном стању. То су високософистициране инструменталне методе анализе, као што су:
хроматографске (гасна, течна, јонска, гел-пропустљива, капиларна електро-хромато-графска и друге), спектроскопске (атомска емисиона, апсорпциона, инфрацрвена, раманска, нуклеарно-агнетно-резонантна, спин-резонантна, масена, рентгенска, флуоресцентна, луминисцентна и друге), електрохемијске (потенциометријске, кулометријске, волтаметријске и друге), методе електронске микроскопије и електронске микроанализе, термалне методе (термо-гравиметрија, диференцијална сканирајућа калориметрија) и радиохемијске методе (спектроскопије алфа, бета и гама зрачења, спектрометрија неутрона, радијациона дозиметрија и друге). Коначно, програм обезбеђује основу за наставак школовања ради укључења у научноистраживачки рад у широком спектру природних и техничко-технолошких наука.

Очекивани исходи:
Савладавањем студијског програма основних студија физичке хемије студент стиче опште способности да:
• влада појмовима и законитостима из програмом обухваћених области физичке хемије као и сродних наука - физике, хемије и математике,
• може да изврши оптималан избор литературе за решавање конкретних физичкохемијских проблема, израчуна, симулира, обради и презентује резултате коришћењем рачунара и примени своја знања у пракси,
• критички размишља о појавама везаним за своју струку, критички сагледава и анализира чињенице, уобличава резултате до којих долази на разумљив начин уз коришћење савремених видова обраде и
приказивања резултата,
• приказује своје резултате јавности домаћој и међународној на разумљив начин, и тако преноси своја знања другима,
• поштује етичке принципе струке.

Кроз основне студије физичке хемије, студент стиче и следеће специфично-стручне компетенције:
• има рутину у примени метода и техника физичке хемије и сродних наука у теоријским и експерименталним доменима физичкохемијских, физичких, хемијских, биолошких, еколошких и других система, и тумачи њихова стања, структуре и процесе са атомског, нуклеарног и молекулског аспекта,
• користи у пракси инструменталне методе анализе, као што су: хроматографске (гасна, течна, јонска, гел-пропустљива, капиларна електро-хроматографска и друге), спектроскопске (атомска емисиона, апсорпциона, инфрацрвена, раманска, нуклеарно-магнетно-резонантна, спин-резонантна, масена, рентгенска, флуоресцентна, луминисцентна и друге), електрохемијске (потенциометријске, кулометријске, волтаметријске и друге), методе електронске микроскопије и електронске микроанализе, термалне методе (термогравиметрија, диференцијална сканирајућа калориметрија) и посебно радиохемијске методе (спектроскопије алфа, бета и гама зрачења, спектрометрија неутрона, радијациона дозиметрија и друге),
• стваралачки сагледава могућности употребе савремене опреме за физичко-хемијска мерења за неспецифичне намене.

Стичући знања из области физичке хемије студент је у стању да разуме физичке законитости које доводе до хемијских промена и да разуме математичку основу којом се описују хемијски процеси. Поред теоријских знања, кроз велику заступљеност лабораторијских вежби, студент стиче практична знања и вештине и способност да самостално организује, изведе и интерпретира експериментална мерења јер дубоко познаје принципе на којима се заснива рад најсавременијих инструмената. На тај начин се формира профил стручњака који може компетентно да ради у најразличитијим областима индустрије како на процесима тако и пословима развоја нових материјала и метода, у образовању, али и у медицинским установама, установама које се баве контролом и заштитом животне средине, итд.

Сајт факултета:http://www.ffh.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf