Универзитет у Београду - Факултет организационих наука - Менаџмент - САС - ТТ

Научно поље - Техничко - технолошке науке

Научна област - Менаџмент и бизнис

Диплома/титула - СПЕЦИЈАЛИСТА МЕНАЏЕР

Ниво студија - специјалистичке академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Факултет организационих наука

Линк ка списку предмета - http://master.fon.rs/download/2011/11/SAS%20Menadzment.pdf  ција о модулима - Нема модула

Модули:

- Менаџмент

- Менаџмент у здравству

- Односи с јавношћу и мултимедијалне комуникације

- Маркетинг менаџмент

- Менаџмент у фармацији

Студијски програм специјалистичких академских студија – Менаџмент представља наставак студијских програма Мастер академских студија Факултета организационих наука и припрему кандидата за докторске студије у области Менаџмента. Програм је намењен и оним кандидатима чије основно академско образовање није директно повезано са овом научном дисциплином, али који су интегрисане академске студије или мастер академске студије завршили на неком од факултета који су сродни са студијском групом за коју се студент определио.

Циљеви програма укључују образовање у области општег менаџмента, менаџмента
појединих функционалних области, као што су финансије, маркетинг, управљање људским ресурсима, процеса доношења одлука, информатике и информационих система, коришћења мултимедијалних комуникационих система, што ће кандидатима омогућити лакше укључивање у друге облике учења и образовања, посебно докторским студијама. Циљ је да се студенти припреме за перманентно образовање, праћење стања у области и савладавање нових приступа које ће се неминовно јављати у времену које долази.

Успешно обављање менаџерских функција поред специјалистичких знања из појединих
функционалних области менаџмента, значајно зависи од креативности, комуникационих вештина и способности за тимски рад. Зато је један од циљева овог програма подстицање и развој креативности студената као и њихове спремности за укључивање у тимски рад.

Кључни циљеви студијског програма Специјалистичких академских студија - Менаџмент су:

- разумевање теорије и праксе међусобно повезаних научних дисциплина које обезбеђују спознају, боље разумевање и практично решавање проблема привредних и непривредних организација у циљу подизања њихове конкуретности, перманетног развоја делатности и људских ресурса;

- трансфер менаџерских пракси и знања из традиционалних привредних грана у сектор услуга, и то пре свега медицинских и комуникационих;

- образовање студената за успешну примену стечених савремених теоријских и практичних знања и вештина у својој професији и у циљним делатностима.

Кроз савладавање студијског програма Специјалистичких академских студија - Менаџмент
студент стиче опште способности као што су:примена метода, поступака и процеса истраживања и анализе; спровођење проблемске анализе и синтезе, предвиђање и предлагање решења; преузимање иницијативе за постизање циљева и активно укључивање у пословне процесе; доношење комплексних одлука, делегирање одговорности, спровођење задатака и ефикасно искоришћавање потенцијала запослених; писана и усмена комуникација кроз јасно приказивање или саопштавање прилагођено потребама; самостално примењивање стечених знања и решавање практичних проблема; критичко размишљање, креативно и независно деловање;

Предметно-специфичне способности које студент стиче савладавањем студијског програма Менаџмент су:

- истраживање, анализа, пројектовање и имплементација пословних процеса и организације;

- планирање, организовање, руковођење и контролисање пословних процеса, подухвата, функција и организација;

- способност решавања проблема уз употребу специјализованих метода и поступака;

- повезивање знања из различитих области стечених током едукације и њихова примена;

- праћење и примена савремених знања из предметних области;

- коришћење најсавременије информационо-комуникационе технологије и софтверске подршке;

- самостално спровођење статистичке обраде резултата као и формулисање и доношење одговарајућих закључака;

- доношење одлука кроз развој алтернативних праваца деловања, узимајући у обзир ресурсе, ограничења и организационе вредности;

- способност тимског рада као и рада и комуницирања са различитим културама и професијама.

Сврха овог студијског програма огледа се у стварању стручњака способних за самостално решавање сложених професионалних и научних проблема из области менаџмента у различитим делатностима, применом адекватних квантитативних метода, економских и организационих модела, информационих технологија и сазнања друштвених наука; стварању компететних стручњака са теоријским знањима и практичним вештинама, које ће им омогућити да примене своја знања; формирању стручњака са менаџерским, лидерским и предузетничким особинама; образовању кадрова у складу са потребама тржишта и у складу са свременим тенденцијама у појединим делатностима.

Сајт факултета: http://www.fon.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://master.fon.rs/download/2011/11/SAS%20Menadzment.pdf