Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет - Индустријска фармација - САС - МД

Студијски програм - Индустријска фармација

Научно поље - Медицинске науке

Научна област - Фармацеутске науке

Диплома/титула - СПЕЦИЈАЛИСТА ФАРМАЦИЈЕ

Ниво студија - специјалистичке академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет

Линк ка списку предмета

ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА:
Основни циљ студијског програма је припрема компетентних стручњака (дипломирани фармацеути и магистри фармације, дипломирани инжењери технологије, мастер инжењери технологије, доктори ветеринарске медицине, дипломирани хемичари и други који по закону могу да раде у производњи лекова) у области развоја, истраживања, регистрације, обезбеђења квалитета и производње лекова за хуману и ветеринарску примену, који ће поседовати знања и вештине потребне за извођење свих комплексних функција у фармацеутској индустрији.

Општи циљ студијског програма је да студенти буду добро обучени за самостални рад у будућој професији, као руководиоци производње у фармацеутској индустрији. Један од значајних и стратешки важних циљева је и стицање добре основе за даље стручно и научно усавршавање специјалиста из индустријске фармације. У складу са тим, општи циљ студијског програма специјалистичких академских студија – Индустријска фармација је оспособљавање полазника да након завршетка студија и одбране специјалистичког рада самостално организују и воде производњу лекова, да критички процењују најновија научна и стручна достигнућа у области индустријске фармације, као и да омогући праћење развитка струке кроз усвајање нових сазнања. Очекује се да свршени студенти ових специјалистичких академских студија допринесу бржем трансферу технологија и примени савремених техника и поступака у фармацеутској индустрији, са циљем да корисници увек добијају производ прописаног квалитета, ефикасности и безбедности. Посебан циљ представља стицање знања везаних за законску регулативу која се односи на развој, истраживање, фармацеутски систем квалитета, регистрацију и производњу лекова.

Специфични циљеви студијског програма су:
- Овладавање методологијом и специфичним вештинама за успешно обављање послова у области индустријске фармације.
- Образовање високо компетентних стручњака за специфичне послове у фармацеутској индустрији у области формулације фармацеутских облика, планирања и организације производње, као и имплементације захтева за обезбеђење квалитета.
- Оспособљавање за самосталан и тимски рад, критичко мишљење и руковођење производњом лекова у фармацеутској индустрији.
- Оспособљавање за самосталан и тимски рад, критичко мишљење и руковођење производњом медицинских средстава и дијететских производа у фармацеутској индустрији.
- Обезбеђивање додатних знања из области индустријске фармације неопходних за праћење и разумевање карактеристичних фармацеутско‐технолошких операција које се примењују у индустријској производњи лекова, са посебним нагласком на валидацији, процесној контроли и аутоматизацији процеса.
- Стицање високих компетенција и знања о правним прописима и стручним принципима у поступку прибављања дозволе за стављање у промет лекова и медицинских средстава који се односе на хемијско‐фармацеутско‐биолошки део документације.

КОМПЕТЕНЦИЈЕ ДИПЛОМИРАНИХ СТУДЕНАТА
После завршених студија по Студијском програму специјалистичких академских студија – Индустријска фармација, дипломирани студент стиче академски назив специјалиста фармације и квалификован је за обављање послова у фармацеутској индустрији, заступствима и представништвима произвођача лекова, регулаторним органима и галенским лабораторијама.

Студенти који су успешно завршили овај студијски програм, стекли су способности да:
- Руководе производњом лекова;
- Самостално и у оквиру тимског рада компетентно решавају комплексна питања у области истраживања и развоја и процене стабилности лекова, медицинских средстава и дијететских
производа;
- Руководе планирањем, организацијом и контролом процеса производње лекова , медицинских средстава и дијететских производа;
- Учествују у имплементацији и спровођењу захтева за обезбеђење квалитета у производњи лекова медицинских средстава и дијететских производа;
- Учествују у изради валидационих протокола и спровођења процеса валидација;
- Учествују у припреми дела регистрационе документације.
- Учествују у тимовима за управљање ризицима који се односе на процесе у фармацеутској индустрији.
- Препознају проблеме у производњи и да самостално приступају њиховом решавању.
- Поседује компетенције и знања о правним прописима у фармацеутској индустрији.
- Остваре разне видове стручне сарадње и комуникације како у земљи, тако и у иностранству.
- Имају професионалну и етичку одговорност специјалисте индустријске фармације.
‐ Унапређују своје знање и прате развој индустријске фармације током целог живота.

Сајт факултета: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/sr/
Каталог студијског програма: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/files/Programi/Specijalisti%C4%8Dke%20studije/Specijalisti%C4%8Dke%20akademske%20studije/SAS-Industrijska-farmacija.pdf