Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет - Козметика - САС - МД

Научно поље - Медицинске науке

Научна област - Фармацеутске науке

Диплома/титула - СПЕЦИЈАЛИСТА ФАРМАЦИЈЕ

Ниво студија - специјалистичке академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет

Линк ка списку предмета

ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Примарни циљ специјалистичких академских студија из козметологије је образовање високо компетентних стручњака за специфичне послове у области козметологије. Такође, и оспособљавање за специфичне вештине и методологију потребне за обављање послова у области козметологије, за самостални или тимски рад, критичко мишљење и самостално доношење правих одлука, обезбеђивање додатних знања из области козметологије и сродних дисциплина (фармација, дерматологија), које су неопходне за праћење и разматрање развоја козметолошке и фармацеутске струке. Развојем креативних способности, и оспособљавањем за решавање проблема у струци, постиже се и могућност прихватања перманентног образовања и напредовања у области козметолошке струке.

Стицање високих компетенција, академских знања и практичних вештина у области козметологије, пре свега се односи на упознавање кандидата са особинама и применом козметичких сировина и приступима формулацији, изради и испитивању козметичких производа и дермокозметичких препарата, који испуњавају савремене захтеве за квалитет, безбедност и ефикасност.

Стечена диплома специјалисте биће препозната од стране европских институција, чиме се омогућава студентима да наставе даља стручна или научна усавршавања (докторске студије) из области козметологије, фармације, или сродних дисциплина на домаћим или европским универзитетима.

Опис исхода учења
Упознавање са новом и савременом терминологијом и стручним информацијама у области козметологије, дермофармације и одабраних поглавља дерматологије, као и развијање способности за самостално (или у тиму) решавање стручних проблема, применом аналитичких и конструктивних критичких приступа. Студенту се омогућава и да се укључи у научноистраживачки рад, самостално
или у оквиру тима. По завршетку ових студија, студент је оспособљен за самосталан рад у струци из области у којој се усавршавао. По завршетку студија, студент добија звање специјалиста фармације-козметологије. Кандидат је на основу стеченог знања оспособљен за формулацију, израду/производњу и испитивање козметичких производа за различите намене и дермокозметичких препарата, као и пружање компетентних информација о њиховим ефектима на кожи и аднексима коже, као и нежељеним дејствима козметичких производа.

КОМПЕТЕНЦИЈЕ ДИПЛОМИРАНИХ СТУДЕНАТА
Савладавањем студијског програма специјалистицких академских студија – Козметологија, студент стиче професионално образовање и постаје стручњак за област козметолотије.

- Студент је оспособљен да разуме националне, европске и међународне прописе из области козметологије и сродних области (фармације и медицине) и у стању је да их примени у пракси по завршетку САС Козметологија.

- Студент је на основу стеченог знања из козметологије, физиологије коже и одабраних поглавља дерматологије оспособљен за формулацију, израду/производњу и испитивања козметичких производа и дермокозметичких препарата за различите намене и пружање компетентних информација о њиховим ефектима на кожи и аднексима коже, али и нежељеним реакцијама козметичких производа.

Сајт факултета: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/sr/
Каталог студијског програма: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/files/Programi/Specijalisti%C4%8Dke%20studije/Specijalisti%C4%8Dke%20akademske%20studije/SAS-Kozmetologija.pdf