Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет - Фармаекономија и фармацеутска легислатива - САС - МД

Студијски програм - Фармаекономија и фармацеутска легислатива

Научно поље - Медицинске науке

Научна област - Фармацеутске науке

Диплома/титула - СПЕЦИЈАЛИСТА ФАРМАЦИЈЕ

Ниво студија - специјалистичке академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Фармацеутски факултет

Линк ка списку предмета

ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Основни циљ предложеног студијског програма је стицање нових знања и вештина у области фармакоекономије, фармацеутске легислативе, снабдевања лековима, фармакоепидемиологије и примене статистичких метода у фармакоекономији.

Специфични циљеви подразумевају:
· стицање знања из области фармацеутске легислативе, разумевање националних, европских и међународних законских и подзаконских прописа из фармацеутске делатности; познавање права и обавеза из здравственог осигурања.
· стицање знања из области фармакоекономије, овладавање методама фармакоекономске анализе; разумевање значаја фармакоекономских евалуација у здравству и интерпретације фармакоекономских резултата; оспособљавање за примену фармакоекономског моделирања; критичка процена информација, чланака и студија из области фармакоекономије.
· стицање знања из фармакоепидемиологије; оспособљавање за критичку евалуацију информација из области фармакоепидемиологије; оспособљавање за рад са базама података; овладавање методама фармакоепидемиологије
· разумевање главних фаза и процеса у циклусу снабдевање лековима; значај метода за израчунавање потреба у лековима.
· разумевање концепта статистичког дизајна, савладавање метода анализе, приказивања и интерпретација података фармакоекономских студија, извођење тестова значајности, стицање способности потребних за разумевање резултата фармакоекономских студија.

ИСХОД УЧЕЊА
Предложени студијски програм ће омогућити студентима да боље овладају знањима и вештинама потребним за рад у фармацеутској индустрији, здравству и/или регулаторним телима. Студенти ће бити способни да правилно одаберу анализе које треба урадити у циљу стављања регистрације лекова и њиховог укључивања на Листу лекова, и протумаче добијене резултате. Студенти ће такође бити способни да правилно управљају снабдевањем лековима у здравственој установи, а у циљу рационалне потрошње.

КОМПЕТЕНЦИЈЕ ДИПЛОМИРАНИХ СТУДЕНАТА
Опште и предметно специфичнe компетенцијe студената
Након савладаног студијског програма студент поседује следеће опште способности:синтеза, анализа и евалуација релевантних информација; овладавање методама, поступцима и процесима истраживања, развој критичког приступа; развој комуникационих способности, развој професионалне етике и развој информационо-комуникационих технологија.

Поред ових општих способности, студент стиче и следеће предметно-специфичне способности: темељно познавање и разумевање националних, европских и међународних законских и подзаконских прописа из фармацеутске делатности; познавање права и обавеза из здравственог осигурања; повезивање знања из области легислативе, фармакоекономије и фармакоепидемиолигије; решавање проблема применом фармакоекономских метода; оспособљеност за примену фармакоекономског моделирања и критичку процену информација; примена метода за израчунавање потреба у лековима.

Сајт факултета: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/sr/
Каталог студијског програма: http://www.pharmacy.bg.ac.rs/files/Programi/Specijalisti%C4%8Dke%20studije/Specijalisti%C4%8Dke%20akademske%20studije/SAS-Farmakoekonomija-i-farmaceutska-legislativa.pdf