Универзитет у Београду - Филозофски факултет - Археологија - ОАС - ДХ

Научно поље - Друштвено - хуманистичке науке

Научна област - Историјске, археолошке и класичне науке

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ АРХЕОЛОГ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Филозофски факултет

Линк ка списку предмета ција о модулима - Нема модула

Циљ студијског програма јесте да студенту:

• пружи широк хронолошки (рана праисторија до средњег века) и географски (Балкан, Европа, Средоземље, Египат, Блиски Исток) увид у археолошко истраживање, као и основе појединих специјализованих археолошких дисциплина (археологија животне средине, археозоологија, физичка антропологија);
• омогући продубљено знање из одабране области археологије;
• омогући увид у могућности мулти и интердисциплинарног повезивања;
• омогући стицање знања и вештина које завршеним студентима отварају што шире могућности запошљавања и даљег усавршавања.

Очекивани исходи:
Након завршетка основних студија археологије студент:

• Поседује општа знања о материјалној култури људских заједница у прошлости, са посебним нагласком на територију централног Балкана;
• Поседује практична знања и вештине потребне за обраду археолошког материјала и израду документације;
• Поседује способности и вештине потребне за израду стручних радова и предуслове за даље научно усавршавање;
• Поседује способности да стечена знања примени у различитим радним окружењима: музеји, установе заштите, културне и образовне установе.

Савладавањем програма oсновних студија археологије студент стиче следеће опште способности: анализа примарних археолошких података; овладавање методама теренских истраживања и основама теоријског приступа; развој критичког мишљења и способности разумевања стручних проблема; примена знања у условима теренског и лабораторијског рада; развоја способности за тимски рад; усвајање принципа професионалне етике. Савладавањем студијског програма студент стиче следеће предметно-специфичне способности: опште познавање и разумевањe археолошке струке и сродних дисциплина; познавање археологије Балканског полуострва и простора Средоземља; савладавање основних вештина обраде различитих врста археолошких материјала (камен, керамика, метал, кост и др.); сагледавање могућности за интердисциплинарно повезивање археологије и различитих природних и друштвених наука; примене информационо-комуникационих технологија у археолошкој струци.

Сајт факултета: http://www.f.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf