Универзитет у Београду - Хемијски факултет - Дипломирани хемичар - МАС - ПМ

Научно поље - Природно - математичке науке

Научна област - ХЕМИЈСКЕ НАУКЕ

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ХЕМИЧАР-МАСТЕР

Ниво студија - мастер академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Хемијски факултет

Линк ка списку предмета - http://www.chem.bg.ac.rs/studije/5-sr.html ција о модулима - Нема модула

На овом курсу студенти ће научити како да самостално реше и интерпретирају резултате добијене дифракцијом рендгенских зрака са монокристала. Упознаће се и са осталим методама карактеризације супстанци у чврстом агрегатном стању (ЕПР, термичка анализа, ТЕМ, СЕМ, електронска дифракција итд.).

У оквиру предмета СИНТЕЗЕ КОМПЛЕКСНИХ ОРГАНСКИХ МОЛЕКУЛА студенти се оспособљавају за самосталну реализацију ретросинтетичке анализе умерено сложених молекула (синтетичка стратегија), као и за формулисање синтетичког пута којим план треба реализовати у пракси (тактика синтезе). С обзиром на то да сложени молекули обично садрже стереоцентре, у првом делу курса студенти се упознају са најважнијим реакцијама за стварање везе угљеник-угљеник и угљеник-хетероатом, које се врше уз контролу релативне и апсолутне конфигурације стереоцентара у производу. У другом делу курса приступа се систематичној ретросинтетичкој анализи циљних молекула. Овај део курса има интерактивни карактер, где се кроз одабране примере, дискусијом предложених решења, уз активно учешће студената, стиже до критеријума за избор и објективно вредновање могућих ретросинтетичких путева. У оквиру експерименталних вежби, студенти самостално реализују синтезе изабраних једињења, при чему се служе савременим реакцијама, недавно описаним у хемијској литератури.

Основни циљ је оспособљавање студената за самостално планирање и реализацију синтезе сложених молекула, што обухвата:

1) овладавање концептом ретросинтетичке анализе;
2) усвајање основних принципа асиметричне синтезе;
3) упознавање принципа заштите и депротекције функционалних група.

Студент ће да употпуни своја теоријска и практична знања из метода инструменталне анализе и да се оспособи за самосталан истраживачки рад у овој области. Поред тога, студенти ће употпунити своја знања из области сензора, наносензора, анализе и карактеризације површина материјала и анализе и карактеризације прахова. У оквиру курса студенти ће стећи теоријска и практична знања из области примене инструменталних метода у „специјацији врста“ у хемији животне средине као и могућности одређивања различитих оксидационих стања одређених "врста".
студент се упознаје са постанком фосилних горива и са њиховим хемијским саставом, са трансформацијама органске супстанце у геосфери, тј. са циклусом угљеника у природи. Такође, упознаје се са судбином загађивача нафтног типа у свим сегментима животне средине, а првенствено у земљишту и у водама.

Оспособљеност за самостално решавање једноставнијих кристалних структура и интерпретацију резултата рендгенске структурне анализе. Знање стечено у оквиру овог курса омогућује студенту да се успешно укључи у истраживачку или производну делатност у областима као што су медицинска хемија, хемијска биологија, фармацеутска хемија, нови материјали и др. Након овога курса студент ће бити оспособљен за самосталан истраживачки рад, оптимизцију и побољшање осетљивоти инструменталних метода за анализу комплексних узорака. Овим предметом доприноси се стварању стручњака из области горива и хемије животне средине, јер он овим предметом добија шире знање о органској супстанци геосфере и о нафтним загађивачима у литосфери.

Сајт факултета: http://www.chem.bg.ac.rs/