Универзитет у Београду - Хемијски факултет - Хемичар за животну средину - ОАС - ПМ

Студијски програм - Хемичар за животну средину

Научно поље - Природно - математичке науке

Научна област - ХЕМИЈСКЕ НАУКЕ

Диплома/титула - ДИПЛОМИРАНИ ХЕМИЧАР ЗА ЖИВОТНУ СРЕДИНУ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Хемијски факултет

Линк ка списку предмета - www.chem.bg.ac.rs/studije/4-sr.html ција о модулима - Нема модула

Крајњи циљ студијског програма "Хемичар за животну средину" јесте стварање стручњака који ће у потпуности моћи да разуме суштину животне средине и природу загађујућих супстанци у њој. Сваки дипломирани хемичар за животну средину или мастер биће у могућности да разликује нативне од антропогених утицаја на животну средину, да препознаје изворе, путеве загађења и трансформације загађујућих супстанци што представља предуслов за спречавање било каквог процеса загађивања у циљу очувања природе, односно умањење или потпуно гашење започетих процеса нарушавања екохемијских равнотежа на земљи. Општа процена је да у овом тренутку број таквих стручњака у Србији није довољан. Државни је интерес да се у блиској будућности школују они који ће моћи да допринесу решавању нагомиланих проблема у овој области.

Дипломирани хемичар, односно мастер хемичар за животну средину је оспособљен за анализу и контролу животне средине (мониторинг), за послове вештачења, за менаџмент хемикалијама, стандардизацију и контролу квалитета, образован је да формира и/или ради у лабораторијама које су акредитоване, односно да се бави истраживачким и коначно научним радом што подразумева да је оспособљен да осмисли, учествује или води пројекат из области животне средине (еколошки менаџмент).

Исход студија

Дипломирани хемичар за животну средину односно мастер хемије за животну средину је оспособљен за креативан и самосталан рад у хемијским лабораторијама различитих профила и нивоа које се баве изучавањем органских и неорганских супстанци које када доспеју у животну средину постају загађујуће супстанце. Наши хемичари успешно раде у различитим областима која обухватају истраживање и развој (Р&Д), обезбеђење и контролу квалитета (QА/QЦ), стандардизацију, праћење загађујућих супстанци у свим сегментима животне средине (мониторинг), управљању хемикалијама и хемијским процесима (процесни менаџмент), односно могу да се баве проценом ризика у животној средини (процена ризика).

Образује стручњаке који поседују сва знања и способности неопходна за ангажовање или запошљавање једног хемичара, с тим што је сваки  студент додатно образован да решава све задатке из области заштите животне средине. Ниједан системски закон из области животне средине у Србији, као што је: Закон о заштити животне средине, Закон о процени утицаја на животну стредину, Закон о стратешкој процени утицаја на животну средину или Закон о интегрисаном спречавању и контроли загађења, не може се успешно примењивати уколико држава нема високообразоване стручњаке из области заштите животне средине. Свако од ових закона се темељи на раду и резултатима дипломираних хемичара односно мастера хемије за животну средину, они увек стоје први у мултидисциолинарном тиму који се бави овом проблематиком.

Сајт факултета: http://www.chem.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма: www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf