Универзитет у Београду - Архитектонски факултет - Архитектура - ОАС - ТТ

Научно поље - Техничко-технолошке науке

Научна област - АРХИТЕКТУРА

Диплома/титула - ИНЖЕЊЕР АРХИТЕКТУРЕ

Ниво студија - основне академске студије

Место где се изводи студијски програм - Београд, Универзитет у Београду - Архитектонски факултет

Линк ка списку предмета - http://www.arh.bg.ac.rs/programi/osnovne-akademske-studije-arhitektura-201314/

ција о модулима - Нема модула

Студијски програм садржи више студијских подручја - модула у зависности од типа и садржаја предмета који се у њима групишу: 1. културне и историјске основе; 2. основе архитектуре, урбанизма и статике конструкција; 3. организација простора, планирање и обнова градова и архитектонске конструкције; 4. студио пројекат и 5. стручна пракса, екскурзија или летња радионица

Студијски програм архитектуре првог степена је представља основу за више степене образовања архитеката широког спектра професионалног усмерења и научне специјализације. У том смислу, настава првог степена образовања архитеката конципирана је тако да обухвата наставу из поља техничко-технолошких наука и поља уметности, као и основе из области историје, социологије и економије из поља друштвено-хуманистичких наука, чиме се обезбеђује фундаментална основа за даље професионално и научно усавршавање полазника.

Циљеви

Концепција студијског програма основних академских студија архитектуре заснована је
на сету општих циљева:
• обезбеђење основног образовања архитеката у складу са принципима европског простора високог образовања упоште, а посебно европским принципима образовања за професију архитеката.
• програм основних академских студија треба да пружи образовање и квалификације за општи професионални профил, који ће обезбедити полазну основу за даље образовање и стицање квалификација усмерених професионалних профила.
• Структура студијског програма треба да буде таква да јасно одсликава суштину педагошког приступа и омогућава препознатљиавост ужих стручних и научних области које професија архитеката
обухвата.
• Структура студијског програма треба да подстакне промене дисциплинарног миљеа увођењем савремених културних и професионалних концепата.
Посебни циљеви узети у обзир приликом структирања студијског програма су:
• Очувати наставне области и развијене облике наставе које су се до сада изучавале на факултету.
• Омогућити развој савремених нових и посебних области наставе.
• Обезбедити мећународну препознатљивост кроз развој специфичности студијског програма
• Омогућити примену савремених концепата и метода едукације
• Оптимизација оптерећења студената и постојећег наставног кадра
Оперативни циљеви основних академских студија архитектуре су:
• Оспособљавање студената за разумевање и препознавање научних, стручних и уметничких достигнућа и делатности у области архитектуре, урбанизма, архитектонског инжењерства и технологија.
• Стицање знања о основним теоријским поставкама и методама архитектонског и урбанистичког пројектовања и извођења архитектонских објеката.
• Стицање одређених професионалних вештина ради могућности конкурисања на тржишту рада у својству сарадника.
• Стицање права на наставак образовања на дипломским академским студијама из области архитектуре, урбанизма или других сродних области у земљи и иностранству.
Исходи:
Исход процеса учења је стицање основних квалификација архитеката која омогућава
наставак студија и приступ тржишту рада у областима и нивоима послова који су у
складу са стеченим знањима и вештинама.
Завршетак основних академских студија архитектуре у складу са легислативом еврпоске уније не квалификује завршеног студента за позив архитекте, али омогућава његово запошљавање у статусу сарадника у низу занимања из области архитектуре, урбанизма и архитектонских технологија.
Стечена диплома на основним академским студијима архитектуре омогућава завршеним студентима даље образовање на дипломским академским студијама архитектуре на Архитектонском факултету Универзитета у Београду, као и другим факултетима у земљи и иностранству који имају слично структуриране студијске програме.

Оспособљавање студената за развој и примену научних, стручних и уметничких достигнућа у области архитектуре, урбанизма, архитектонске технологије. Подразумева се и стицање одређених примењених знања и вештина ради могућности конкурисања на тржишту рада. Стицање права на наставак образовања на Мастер академским студијама из области архитектуре, урбанизма или других сродних области.

Сајт факултета: http://www.arh.bg.ac.rs/
Каталог студијског програма:http://www.bg.ac.rs/files/sr/studije/katalozi/Univerzitet-u-Beogradu-Katalog-osnovnih-i-integrisanih-studijskih-programa.pdf

јуни 2014.